Pracodawcy zabiegają o pracowników IT i SSC/BPO

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chociaż obecna sytuacja na rynku pracy sprzyja pracownikom, trudno mówić o silniejszej pozycji kandydatów w odniesieniu do wszystkich branż i specjalizacji. W Krakowie bezdyskusyjnie najwięcej ofert pracy pochodzi z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i IT. Chociaż problem ten nie dotyczy Krakowa, nadal zauważalna jest niewielka mobilność zawodowa Polaków.

Pracodawcy z sektorów IT i SSC/BPO stale zwiększają zatrudnienie i intensywnie rekrutują specjalistów. Co ważne, na pracę mogą liczyć zarówno osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, jak i świeżo upieczeni absolwenci i studenci. W dobrej sytuacji na krakowskim rynku pracy są też absolwenci studiów językowych oraz finansów i rachunkowości.

Nawet kilkanaście ofert

– W branży IT największym wyzwaniem dla pracodawców jest niewystarczająca podaż odpowiednich kandydatów na rynku oraz ogromna konkurencyjność. Obserwując rynek rekrutacyjny możemy śmiało oszacować, że dobry programista, który na dodatek dysponuje znajomością języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, każdego miesiąca otrzymuje kilka lub nawet kilkanaście interesujących ofert pracy – zwraca uwagę Anna Podolska – ekspert Hays Poland.

W przypadku sektora SSC/BPO szanse na zatrudnienie mają osoby z bardzo zróżnicowanym wykształceniem. – Kluczowa jest jednak znajomość języków obcych. Oprócz biegłości w języku angielskim, pracodawcy coraz częściej oczekują znajomości innych języków, takich jak niemiecki, francuski, hiszpański, włoski czy holenderski – wylicza Anna Podolska.

Nie chcemy się przeprowadzać

Obecnie jednym z największych wyzwań na krajowym rynku pracy jest niewielka mobilność zawodowa Polaków. Bywają takie sytuacje, gdy w jednym regionie brakuje określonych specjalistów, a w innym jest ich za dużo. Ten problem raczej nie dotyczy Krakowa. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku nasze miasto zajmowało trzecią pozycję pod względem pozytywnego salda migracji.

– Kraków przyciąga przede wszystkim atmosferą, bogatą ofertą kulturalną oraz atrakcyjnymi wynagrodzeniami. Duży i różnorodny rynek pracy oraz stały napływ nowych firm otwierających w Krakowie swoje siedziby lub centra usług dają perspektywę szybkiego znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Koszty życia są co prawda wysokie, lecz zbliżone do Warszawy, Wrocławia oraz Trójmiasta – podsumowuje ekspert Hays Poland.

Niewielka mobilność zawodowa Polaków w dużej mierze związana jest z niespełnieniem oczekiwań pracowników. Ci, którzy decydują się na zmianę zamieszkania w związku z pracą zwracają uwagę na przede wszystkim na zarobki, jasną ścieżkę kariery i pakiet relokacyjny, pomagający im łatwo odnaleźć się w nowym miejscu.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up