News LoveKraków.pl

Ryanair z pozwoleniem na budowę potężnej inwestycji

Michael O’Leary prezes Ryanaira fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Irlandzki przewoźnik 21 marca otrzymał pozwolenie na budowę centrum symulatorowo-treningowego. Inwestycja ma pochłonąć około 600 mln złotych.

W połowie zeszłego roku właściciel Ryanaira z władzami miasta i województwa ogłosił projekt inwestycyjny o wartości 600 mln złotych. Przy ul. Powstania Listopadowego, na działkach niedaleko lotniska, powstać ma obiekt, w którym znajdzie się 10 symulatorów lotów, w tym osiem hydraulicznych.

Szkolić się tam będą piloci, stewardzi i mechanicy z całej Europy. Założenia są takie, że w ciągu doby dodatkowych umiejętności może tam nabyć nawet pół tysiąca osób. Centrum zapewni też prace około 150 specjalistom.

– Będzie to pierwsze tego typu i najbardziej innowacyjne centrum w tej części Europy – stwierdził Michael O’Leary. Inne tego typu centra są w Niemczech, we Włoszech czy na Wyspach Brytyjskich.

Ważna decyzja

21 marca prezydent Krakowa wydał pozwolenie na budowę. Procedura trwała powyżej trzech miesięcy, ponieważ inwestor musiał uzupełnić braki formalne w dokumentacji. Chodziło o obowiązek przedstawienia obsługi komunikacyjnej inwestycji oraz doprecyzowanie zakresu wniosku w kontekście robót budowlanych.

Jak poinformował nas ZDMK pod koniec lutego, Ryanair zobligował się do zaprojektowania i uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Według zapowiedzi przewoźnika, budowa centrum ma ruszyć jeszcze w tym roku i rozpocząć działalność w 2025 roku. Pełny potencjał ma zostać osiągnięty w 2026 roku.