Sieć 5G przyszłością każdego polskiego przedsiębiorstwa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tegoroczna odsłona konferencji Impact to przede wszystkim rozmowy na temat technologii, która w najbliższym czasie będzie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

W trakcie jednego z paneli uczestnicy dyskutowali o tym, jak technologia 5G zrewolucjonizuje przemysłowy charakter IoT, czyli urządzeń, które są podpięte do sieci. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele Cisco, Orange, IS-Wireless oraz minister cyfryzacji.

Rewolucja

– Wprowadzenie na polski rynek sieci 5G, a więc tej nowocześniejszej, spełniającej wyższe standardy niż druga, trzecia i czwarta genreacja, podyktowane było rozwojem gospodarki i zapotrzebowaniem na nią różnych gałęzi przemysłu – tłumaczy Wanda Buk, minister cyfryzacji. Za przykład techniki, która wymaga rozwoju sieci internetowej, można uznać autonomiczne samochody, które potrzebują ogromnych prędkości i minimalnych opóźnień.

– Kolejnym miejscem, które wymaga technologii 5G, jest telemedycyna, która przy dzisiejszej sieci LTE mogłaby być prowadzona jedynie z pokoju obok, tak by lekarze w każdej chwili mogli fizycznie interweniować – dodaje.

Tego samego zdania jest Bożena Leśniewska, wiceprezes firmy Orange Polska. – Prawie niewidoczne opóźnienie i duża przepustowość spowodują, że będziemy mogli zarządzać informacją i danymi w czasie rzeczywistym. Dla przemysłu oznacza to cały szereg różnych, nowoczesnych rozwiązań i zastosowań – komentuje Leśniewska.

Jednocześnie prezes Orange tłumaczy, że zmiany związane z wprowadzeniem sieci 5G rozpoczną się od miast. – Miasta jako przestrzeń społeczno-industrialna posiadają mnóstwo czujników, urządzeń i obiektów. Dzięki nowej sieci będą mogły być one połączone ze sobą tak, jak to się dzieje obecnie, natomiast na dużo większą skalę – zapewnia. – Przepustowość zwiększy się do tego stopnia, że do sieci będzie mogło być podpięte 5 mln urządzeń na jednym metrze kwadratowym.

5G na co dzień

Jak podlicza Buk, statystycznie na każdego z nas przypada przeszło pięć urządzeń, które wymagają dostępu do sieci.

– Zagęszczenie tych urządzeń, ilość danych, które one transmitują, będzie tak ogromna, że jeśli nie zapewnimy im dostępu do stabilnej sieci, która będzie wydajna, to gałęzie przemysłu, których producenci tworzą właśnie takie urządzenia „smart”, nie będą mogły wprowadzać swoich produktów na rynek – tłumaczy minister. Odpowiedzią na tę potrzebę jest właśnie sieć 5G.

– Komfort życia mieszkańców miast zdecydowanie się zwiększy, bo liczba urządzeń funkcjonujących w przestrzeni miejskiej będzie stale wzrastać – prognozuje Leśniewska.

Czas rzeczywisty

Główną myślą charakteryzującą sieć 5G jest brak opóźnienia, a więc możliwość decydowania o działaniach natychmiastowo. – Nie mamy przetwarzania, gromadzenia danych, które są później analizowane. Mamy je na jednej platformie, co pozwala nam natychmiastowo podejmować decyzję – puentuje wiceprezes Oragne Polska.

Na wprowadzeniu do powszechnego użytku sieci 5G skorzysta przede wszystkim przemysł. Jak podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce, „technologia piątej generacji zrewolucjonizuje przemysł. Zostaną wprowadzone autonomiczne urządzenia, a profilowanie będzie dużo łatwiejsze”. Kania wylicza również, że dzięki dostępowi do sieci 5G przedsiębiorcy będą mogli obniżyć koszty funkcjonowania swojej firmy, zaoszczędzając na działaniach, które będą mogli wykonać za pomocą sieci.

comments powered by Disqus