Studenci AGH pomogą w rozwiązaniach dla najlepszych marek samochodowych

Staże, praktyki i pomoc we wdrażaniu prac naukowo-badawczych – takie korzyści będą mieli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej dzięki porozumieniu uczelni z norweskim koncernem motoryzacyjnym Kongsberg Automotive Pruszków. W piątek doszło do podpisania listu intencyjnego o współpracy.

Porozumienie zakłada, że studenci będą mogli odbywać praktyki i staże w trakcie roku akademickiego i wakacji w oddziale norweskiego koncernu motoryzacyjnego w Pruszkowie pod Warszawą. Kongsberg Automotive Pruszków pomoże także w realizacji prac naukowo-badawczych.

Jak tłumaczył dr inż. Szczepan Moskwa z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, dzięki nowym kontaktom uczelnia może zapewnić studentom poznanie poszczególnych branż, jeszcze zanim podejmą decyzję co do przyszłego zatrudnienia. – Liczymy, że w niedługim czasie grupa zainteresowanych studentów będzie miała okazję zwiedzić tę ogromną fabrykę, a także rozpocząć w niej pracę pod okiem doświadczonych inżynierów – mówił Moskwa.

Bentley, Jaguar czy Porsche

Na współpracy skorzystać ma też norweski koncern, produkujący m.in. akcesoria i elementy wyposażenia dla BMW, Jaguara, Porsche, Mercedesa czy Bentleya. Firma liczy, że przedstawiciele AGH pomogą dopracować istniejące technologie samochodowe, a także będą tworzyć innowacyjne rozwiązania dla branży motoryzacyjnej.

– Porozumienie ma zaowocować wieloma korzyściami dla obu stron. Nam bardzo zależy na pozyskaniu studentów do współpracy w zakresie badań i innowacji. To są rzeczy, na których dzisiaj stoi cała motoryzacja. Cały czas trzeba wyprzedzać konkurencję. My musimy też wyprzedzać oczekiwania naszych klientów – mówiła Beata Wałdoch, dyrektor finansowy Kongsberg.

Jak pokazują dane, podpisanie porozumienia to przemyślane przedsięwzięcie. Według Głównego Urzędu Statystycznego zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w naszym kraju nieprzerwanie rośnie od 2010 roku. Obecnie w branży pracuje już prawie 200 tysięcy osób. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2015 r. jest to czwarta najlepiej opłacana branża w przemyśle ciężkim.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up