Studenci myślą o przyszłości i nie chcą pracować dorywczo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Student poszukujący jakiejkolwiek pracy, czekający nawet kilka tygodni na ofertę agencji zatrudnienia – tak jeszcze całkiem niedawno wyglądało typowe szukanie zarobku wśród osób uczących się. Teraz coraz trudniej znaleźć pracowników, którzy w czasie studiów chcą podjąć się prostych prac fizycznych. Osoby uczące się coraz częściej chcą zdobywać doświadczenie zawodowe w czasie studiów, zazwyczaj za wynagrodzenie.

Firma ManpowerGroup, jeden z globalnych liderów innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, posiada w Polsce blisko 70 agencji w 44 miastach. W większości miejscowości widoczny jest znaczący spadek zainteresowania pracami sezonowymi jak i dorywczymi ze strony studentów.

– Coraz trudniej znaleźć studentów zainteresowanych podjęciem kilkudniowych zleceń, gdzie jeszcze rok temu nie stanowiło to problemu, bo osoby te same zgłaszały się do agencji zatrudnienia, czekając nawet parę tygodni na propozycję – mówi Bogdan Grabczyk, kierownik krakowskiego oddziału agencji zatrudnienia Manpower.

Istotna jakość pracy

Grabczyk dodaje również, że dotychczas w okresie wakacyjnym wielu studentów decydowało się na prace fizyczne np. przy produkcji czy jako pomoc kuchenna. Teraz coraz więcej z nich szuka możliwości zdobycia doświadczenia zgodnego z kierunkiem studiów. Bardzo często szukają pracy, płatnych praktyk czy staży w szeroko pojętej administracji, często z wykorzystaniem języków obcych.

– Natomiast dorywcze zlecenia, będące jedynie zastrzykiem gotówki, a nie związane stricte z obszarem zawodowym, w którym dany student chce zdobywać doświadczenie, nie są już na tyle atrakcyjne, by się ich podejmować – twierdzi Grabczyk.

Płatna nauka

Studenci mają w czym wybierać, ponieważ firmy coraz częściej „wyławiają” najzdolniejszych już w trakcie ich edukacji. Swoją 14. edycję wakacyjnego stażu zorganizował w tym roku Comarch. Szanse na zdobycie doświadczenia zawodowego mieli programiści, przyszli inżynierowie czy studenci zainteresowani zagadnieniami związanymi z administracją serwerami i sieciami. Staż, jak co roku, dostarczył przedsiębiorstwu wielu nowych pracowników.

– Zatrudniliśmy ponad 300 osób z letniego programu staży studenckich. Do końca roku wielkość zatrudnienia powinna pozostać bez zmian. W skali dziewięciu miesięcy mamy o 19% wyższy fundusz płac podstawowych niż rok wcześniej – mówił w czasie podsumowania trzeciego kwartału Konrad Tarański, wiceprezes zarządu oraz dyrektor finansowy Comarch SA.

Swoje płatne praktyki co roku organizuje również firma budowlano-deweloperska Skanska. W tym roku studenci mogli przez 12 tygodni uczyć się swojego zawodu od praktycznej strony. – Praktyki są dla nas kluczowym źródłem odnajdywania młodych talentów. Studenci, którzy po 12 tygodniach pracy otrzymają pozytywną rekomendację opiekuna praktyki, mają możliwość dalszego rozwoju w szeregach naszej firmy – tłumaczy Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska S.A.

Obecnie najwięcej wolnych ofert pracy dla studentów znajduje się w branżach często niesatysfakcjonujących potencjalnych kandydatów. Chodzi o call center, szeroko rozumiany handel czy opiekę nad dziećmi.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up