Studia coraz droższe. Ile kosztuje życie studenta z Krakowa?

zdj. poglądowe/juwenalia studenckie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ceny rosną wraz z inflacją, jednocześnie portfel studenta się kurczy. Koszty studiowania wzrosły dwukrotnie w ciągu ostatnich lat. Na co najwięcej wydają studenci?

Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich wydał raport dotyczący studenckiego portfela. Opracowano również symulację miesięcznego rachunku, kosztów studiowania i utrzymania. W czasie redakcji raportu inflacja wynosiła 15,5 proc., teraz wskaźnik przekracza 16 proc.

Według dokumentu średnie miesięczne wydatki studenta w Polsce z każdym kolejnym rokiem rosną. W 2022 roku średnia wyniosła 3177 zł, podczas gdy w 2016 roku było to ponad dwa razy mniej (1574 zł). Największy przeskok zauważyliśmy w 2020 roku, kiedy to przeciętne wydatki studenta wzrosły o kilkaset złotych – z 2122 zł w 2019 roku do 2652 zł w roku następnym.

Najwięcej kosztują czesne i wynajem

Poniżej znajdziecie symulację miesięcznego rachunku studenta, który wynajmuje pokój w mieszkaniu z dwiema innymi osobami w Krakowie. Studiuje on w trybie niestacjonarnym architekturę, a także rozpoczął pracę zarobkową w swojej branży.

Największy udział wydatków w budżecie osoby studiującej niestacjonarnie stanowi niezmiennie czesne oraz najem. Z raportu WIB wynika, że dotyczy to co trzeciego studenta w Polsce. W skrajnych przypadkach (wymagających kierunków studiów) wydatki studiującego zaocznie mogą wynieść nawet 9 tys. zł miesięcznie.

– Jednymi z koniecznych wydatków znaczącej większości studentów są te związane z transportem. Nieustannie najbardziej opłacalnym środkiem komunikacji są przewoźnicy publiczni, zaś najlepszym wyborem są bilety długookresowe – miesięczne, dwumiesięczne bądź dostępne u części przewoźników – kwartalne – tłumaczą autorzy raportu.

Najlepiej zostać w domu?

Życie studenta staje się coraz bardziej kosztowne. Zwłaszcza, gdy nie ma on wsparcia ze strony rodziny i jest zmuszony pracować sam na siebie. – Rok akademicki 2021/2022 można z całą pewnością określić rokiem rosnących cen, a tendencja ta będzie z pewnością kontynuowana w kolejnym roku – czytamy w raporcie.

– Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pozostanie w domu rodzinnym, a także podejmowanie co do zasady studiów w trybie stacjonarnym – jednak każda z przywołanych okoliczności ma swoje pozytywne i negatywne konsekwencje – radzą autorzy raportu.

Autorzy mówią również o tym, że „oszczędzanie nie boli” i warto zając się tym już dziś. Rady dotyczącego oszczędzania możecie znaleźć w raporcie „Portfel Studenta 2022”. – Dzięki oszczędnościom można na więcej sobie pozwolić i to niekoniecznie w bardzo odległej przyszłości. Trzeba jednak być konsekwentnym i nie wydawać odkładanych pieniędzy na chwilowe potrzeby. Choć oczywiście pokus nie brakuje – przekonują.