Stulatkowie dostają z ZUS dodatkowo 4,5 tys. zł miesięcznie

fot. Krzysztof Kalinowski

Osobom, które ukończyły sto lat należy się specjalne dodatkowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń społecznych – informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego ZUS-u.

W województwie małopolskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe jest 110-letnia mieszkanka Krakowa. Druga najstarsza osoba w regionie, to mężczyzna, mieszka w powiecie gorlickim i ma 108 lat.

– Najwięcej świadczeń honorowych wypłaca krakowski ZUS i jest ich 108. W sądeckiej placówce te świadczenia są przekazywane 38 osobom. Chrzanowski ZUS wypłaca taką „dodatkową emeryturę” 19 stulatkom, natomiast tarnowski oddział 32 osobom, które ukończyły 100 lat – wylicza Anna Szaniawska.

Ile wynosi dodatek? Wysokość świadczenia honorowego równa jest wysokość 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4512,41 złotych.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS.

 

comments powered by Disqus