Tak ma wyglądać osiedle Mieszkanie Plus na Klinach [WIZUALIZACJE]

fot. Materiały prasowe

Na Klinach powstanie osiedle mieszkaniowe "Spacerowa" w ramach rządowego programu Mieszanie Plus. Dziś ogłoszono wyniki otwartego konkursu urbanistyczno-architektonicznego na jego koncepcję.

Inwestycja na krakowskich Klinach jest realizowana w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sądzie konkursowym zasiedli m.in. przedstawiciele urzędu miasta, reprezentanci Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz niezależni eksperci. Prace w konkursie zgłosiło 29 zespołów projektowych, z których pięć zostało dopuszczonych do drugiego etapu. Zwyciężyła koncepcja pracowni pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzynskiego.

Od 3 do 8 kondygnacji

– Naszym celem było wypracowanie projektu zrównoważonej, przyjaznej ludziom i środowisku naturalnemu przestrzeni. Chcemy, by osiedle, którego rozpoczęcie budowy planujemy już w przyszłym roku, wzmacniało tworzenie lokalnych tożsamości i szanowało zastany krajobraz przyrodniczy – mówi Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

W nagrodzonej koncepcji zaproponowano zróżnicowany układ dróg, ulic i traktów pieszo-rowerowych, przewidując jednocześnie udział powierzchni biologicznie czynnej osiedla na poziomie 64,4%. Przyjęta została gradacja wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od budynków 3-kondygnacyjnych, po budynki 4-, 5-, 6- oraz lokalnie 8-kondygnacyjne. W parterach przewidziano lokale usługowe, a także społeczno-edukacyjne (przedszkola, żłobki, punkty lokalnej aktywności).

Łącznie w ramach rządowego programu powstanie na krakowskich Klinach około 1,1 tys. mieszkań. Ich budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice