To będą udane wakacje dla deweloperów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poprzednich latach zainteresowanie nowymi mieszkaniami w okresie wakacyjnym było mniejsze niż wiosną czy jesienią. Wiele wskazuje na to, że w tym roku sytuacja się odmieni i deweloperzy nie będą mogli narzekać na brak zainteresowania ze strony potencjalnych klientów. Wakacjom sprzyja kończący się program Mieszkanie dla Młodych, ponieważ będzie to czas, gdy wiele osób zacznie rozglądać się za swoim nowym mieszkaniem.

Przed rokiem trzeci kwartał pod względem sprzedanych mieszkań w sześciu największych miastach w Polsce był słabszy od poprzedniego o 6,3%. Jak wynika z danych firmy doradczej Reas, w analogicznym okresie deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o 20% mniej mieszkań. Na koniec trzeciego kwartału oferta krakowska wzrosła natomiast o 4%.

Jak zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, wiele wskazuje na to, że tegoroczne wakacje będą udane dla deweloperów, a przyczynić się ma do tego końcówka programu MdM.

– Wiele osób już w czasie wakacji zamierza poszukać nowego mieszkania i przygotować się do przyszłorocznego wyścigu o ostatnie środki z programu Mieszkanie dla Młodych. W tym kontekście warto pamiętać, że pieniądze na dotowanie nowych i używanych mieszkań mogą się skończyć już w styczniu 2018 roku – tłumaczy Prajsnar.

Łatwiej o pracę, łatwiej o kredyt

Nie są to jednak jedyne argumenty przemawiające na korzyść deweloperów. – Deweloperom w najbliższych miesiącach powinna sprzyjać też dobra sytuacja na rynku pracy. Kolejnym korzystnym czynnikiem jest rekordowo niski poziom stóp procentowych NBP. Decyzji Rady Polityki Pieniężnej, zwiększającej koszt kredytów, można spodziewać się najwcześniej w 2018 roku – dodaje ekspert.

W kwietniu deweloperzy oddali do użytku tylko 4443 mieszkania, co było najniższym wynikiem od ponad dwóch lat. Tu zaś powodem najprawdopodobniej okazała się przedłużająca się zima i okres świąteczny.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up