Trzynasta emerytura tuż-tuż

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Około 290 tys. krakowskich emerytów i rencistów otrzyma w tym miesiącu tzw. trzynastą emeryturę. ZUS zapewnia, że część środków doszła do seniorów jeszcze przed majówką.

Jeden z flagowych projektów rządu właśnie zaczyna być wprowadzany w życie. Tym razem na prospołecznej polityce rządu zyskali emeryci i renciści. Na ich konta trafi od 888 zł do 934 zł. Według zapewnień krakowskiego oddziału ZUS pierwsze wypłaty miały miejsce jeszcze przed majówką.

Jednorazowa pomoc

– Tak zwaną 13. emeryturę krakowski ZUS wypłaci z góry w ustalonych terminach płatności, czyli 1, 6, 10, 15, 20 i 25 maja – podaje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim. – Spora część seniorów otrzymuje wypłatę pierwszego dnia miesiąca, który w maju przypada na dzień wolny od pracy – dodaje Szaniawska zapewniając, że tej grupie seniorów przelewy zrealizowano już pod koniec kwietnia.emer

Według deklaracji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby skorzystać z trzynastej emerytury, nie są wymagane żadne specjalne wnioski. Jak podają urzędnicy, „kwota 888 zł zostanie przekazana świadczeniobiorcom przelewem na konto albo przez pocztę”.

Dla kogo trzynastka?

Dodatkowa emerytura jest przewidziana nie tylko dla rencistów i emerytów. – Prawo do Emerytury Plus mają te osoby, którym na 30 kwietnia przysługuje emerytura, renta czy zasiłek przedemerytalny – pod warunkiem, że wcześniej pobierały te świadczenia – komentuje Anna Szaniawska. Takich świadczeniobiorców w Krakowie jest ok. 290 tys.

Zakład Ubezpieczeń społecznych uprzedza jednak, że w przypadku osób pobierających świadczenia przedemerytalne, będzie inny termin wypłacania majowego bonusu. – Dla nich wypłata dodatkowej emerytury jest przewidziana na początku czerwca, a nie w maju – dodaje rzecznik ZUS.

Co więcej, o majowy dodatek nie muszą się martwić również zadłużeni emeryci i renciści. – Środki z „trzynastki” będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, co ma zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych – tłumaczy Szaniawska. – To rezultat rozmów kierownika ZUS z Krajową Izbą Komorniczą – zapewnia.

Różne kwoty, różne podatki

Skąd tak rozbieżne stawki netto w zakresie dodatkowej emerytury oscylujące w przedziale od 888 zł nawet do 934 zł? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja, że kwota brutto jest jednakowa dla wszystkich i wynosi 1100 zł. Natomiast na różnicę wypłacanych świadczeń wpływa podatek dochodowy, a dokładniej kwota, która ten podatek zmniejsza.

– Przy majowym dodatku – wypłacanym jednorazowo – ZUS nie może go rozłożyć na 12 miesięcy, więc zmniejszenia podatku w tym przypadku nie będzie – wyjaśnia Szaniawska. – Stąd różnica 46,33 zł – podsumowuje.

Trzynasta emerytura to jednorazowa inicjatywa państwa. I choć doraźnie pomoże seniorom, wato pomyśleć nad długofalowymi działaniami, które w przeciwieństwie do „trzynastki” pomogą zapewnić im godny byt na co dzień.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up