Ubóstwo, przestępczość i degradacja. Miasto zapowiada rewitalizację

Elżbieta Koterba fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpoczęła się aktualizacja Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa. Już teraz przeprowadzono identyfikację obszarów, na których występują niekorzystne dla ich mieszkańców zjawiska i problemy. Jako zdegradowane z różnych powodów części miasta wskazano podobszar Stare Miasto-Kazimierz, Stare Podgórze-Zabłocie i „stara” Nowa Huta. Od 18 lipca Urząd Miasta czeka na projekty rewitalizacyjne, które później będą mogły ubiegać się o finasowanie.

Identyfikacja obszarów, w których konieczna jest rewitalizacja wykazała, że podobszar Stare Miasto-Kazimierz( Stare Miasto wraz z Plantami, i przestrzenią 1 obwodnicy, Kazimierz, Stradom oraz część Wesołej – do linii kolejowej) ma problem z bezrobociem, ubóstwem i przestępczością. Teren ten ma również ogromne problemy ekologiczne, ponieważ występuje tu znaczna liczba palenisk na paliwo stałe, deficyt terenów zielonych i duża koncentracja ruchu samochodowego.

W przypadku strefy Stare Podgórze-Zabłocie( Stare Podgórze i część Zabłocia do linii kolejowej) zanotowano zbliżone problemy do strefy pierwszej. Dodatkowo Zabłocie pomimo modernizacji terenów poprzemysłowych, charakteryzuje się niską jakością przestrzeni publicznych i deficytem podstawowych usług.

„Stara” Nowa Huta (Stara Huta wraz z Łąkami Nowohuckimi) to już duża skala problemów społecznych, spadek liczby mieszkańców oraz starzenie się społeczeństwa. Konieczne są remonty przestrzeni publicznej i zabudowy. Słabnie też potencjał lokalnych przedsiębiorców.

Prezydent Koterba wierzy w sukces

W ramach tych trzech obszarów miasto będzie wnosić o składanie projektów, które będą mogły później ubiegać się o pozyskanie środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

– Mówimy tutaj o tych 45 milionach euro, które przypadają na siedem największych miast Małopolski. Mam nadzieję, że Kraków przygotuje takie scalone wzajemnie projekty, które na tyle zainteresują tych, którzy udzielają tych dofinansowań, że będziemy beneficjentami tych środków – mówi Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa.

Dla kogo wsparcie?

O wsparcie przedsięwzięć rewitalizacyjnych mogą ubiegać się: Gmina Kraków, instytucje kulturalne, przedsiębiorstwa, szkoły wyższe, kościoły i związki wyznaniowe, podmioty prowadzące szkoły i placówki, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy partnerzy społeczni i gospodarczy, w tym organizacje pozarządowe.

Samo dofinansowanie można przeznaczyć np. na dostosowanie obiektów infrastrukturalnych do celów społecznych, modernizację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalny czy działania prowadzące do ożywienia gospodarczego.

– W nowych zasadach przyjętych w 2015 roku, podkreśla się znacznie rewitalizacji jako pewnego remedium na pewne zjawiska społeczne. Jest to główne kryterium, którym kierujemy się, wybierając obszary rewitalizacji. Obok tej kumulacji zjawisk negatywnych społecznie trzeba wskazać przynajmniej jedno zjawisko ze sfery gospodarczej, środowiskowej lub przestrzenno-funkcjonalnej lub technicznej. Myśmy pod katem tych wytycznych pracowali biorąc pod uwagę bardzo dobrą bazę, którą posiada UMK – mówi prof. Andrzej Noworól, autor badania.

News will be here