UJ przedłuża Aleję Wawelską

Aleja Wawelska fot. Biuro prasowe UJ

Rozpoczęły się prace przy przedłużeniu Alei Wawelskiej na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Droga chętnie odwiedzana przez studentów pobliskich wydziałów już za kilka miesięcy będzie dłuższa o 366 metrów. Całość inwestycji to 2,6 mln złotych brutto.

Przygotowania do rozpoczęcia przebudowy rozpoczęły się jeszcze w czerwcu. Ze względu na czynione prace od 22 czerwca do końca września zamknięte zostały przejścia w ekranach przy kampusie. Teraz osoby udające na się na uczelnię mogą dostać się na teren uczelni od ulicy Gronostajowej w pobliżu przystanku Ruczaj.

Przybędzie kilkaset metrów

Obecnie Aleja Wawelska ma 540 metrów długości. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiły przedłużyć ją o 366 m w stronę południowo zachodnią. Wartość inwestycji pochłonie 2,6 mln złotych. Wszystkie prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Dlaczego uczelnia zdecydowała się na przebudowę? – Celem przedłużenia Alei Wawelskiej jest spełnienie założeń planistycznych oraz zapewnienie odpowiedniej komunikacji na terenie kampusu – wyjaśnia Adam Koprowski z biura prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oszczędny biurowiec

Nie jest to jedyna zmiana widoczna w ostatnim czasie na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przy ulicy Gronostajowej 3A po blisko 20 miesiącach oficjalnie został oddany nowoczesny budynek Instytutu Nauk Geologicznych. 25% powierzchni czterokondygnacyjnego obiektu przeznaczono na laboratoria dydaktyczne i badawcze. Nie zabrakło także nacisku na innowacyjne źródła energetyczne.

– Pompy ciepła w czasie zimy zasilają budynek w 60%. W lecie korzystamy z chłodzenia pasywnego, budynek chłodzony jest z ziemi – mówiła w czasie otwarcia dr Beata Dziubińska, senior budowy z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.

Fasada i dach budynku zostały pokryte panelami fotowoltaicznymi, które dzięki słońcu generują energię elektryczną. Pozwala to na zmniejszenie kosztów eksploatacji nieruchomości. Nowy budynek kosztował uczelnię 35,6 mln złotych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up