Wielkie plany zatrudnieniowe ABB w Krakowie [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Firma ABB zajmująca się zagadnieniami z zakresu robotyki i automatyki zatrudnia w Krakowie już 630 pracowników. Korporacja nie powiedziała jednak ostatniego słowa. Do końca 2018 roku planuje zatrudnić w naszym mieście kolejne tysiąc osób, dzięki czemu miasto stanie się krajowym liderem ABB. Pomóc w tym ma powstający biurowiec Axis, który w całości wynajmie międzynarodowy koncern.

ABB prowadzi w Krakowie dwie duże aktywności: centrum rozwojowe i fabrykę software'u. Już za dwa lata nasze miasto zostanie największym oddziałem ABB. Oprócz pracy w centrum rozwojowym zwiększy się też liczba pracowników zajmujących się oprogramowaniem. Zespół z 420 osób urośnie do ponad 800.

– Do 2018 chcemy zatrudnić kolejne tysiąc osób, aby firma pod koniec 2018 miała już ponad pięć tysięcy pracowników w kraju. To brzmi dumnie, ale musimy zatrudnić około 1,5 pracownika dziennie, co nie jest łatwym zadaniem – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu ABB w Polsce.

Rosną kompetencje pracowników

Jeszcze w 2006 roku jedynie 42% pracowników firmy posiadało wyższe wykształcenie. Na przestrzeni lat sytuacja ulega zdecydowanej poprawie, w ubiegłym roku było to już 55% osób posiadających wyższe wykształcenie. – W 2018 roku będzie to już 64%. Trzeba tutaj zaznaczyć, że my nie zmniejszamy ich liczby, tylko zwiększamy liczbę inżynierów i specjalistów – zaznacza Paweł Łojszczyk.

Obecnie w wielu krajach, w tym również w Polsce, brakuje wykwalifikowanych pracowników. Problem jednak wyraźnie omija Kraków. Dyrektor ABB docenia potencjał edukacyjny naszego miasta, w którym studiuje ponad 200 tysięcy osób.

– Uważam, że to duża grupa, w której możemy swobodnie znaleźć 1000 pracowników. Mamy swoich i zewnętrznych rekruterów i dziś już zatrudniliśmy więcej pracowników niż potrzebujemy, więc możemy wybierać najlepszych – dodaje.

Pomoże atrakcyjny biurowiec

Zdaniem przedstawicieli ABB firma będzie miała coraz więcej argumentów, żeby przyciągnąć zdolnych pracowników. Pomoże w tym atrakcyjna przestrzeń biurowa. Ze względu na zainwestowanie ogromnych pieniędzy w laboratoria przy ulicy Starowiślnej centrum rozwojowe nie zmieni siedziby. Zmiany dotkną rozrzucone po kilku oddziałach procesy informatyczne. Już niedługo ABB wprowadzi się do nowo powstającego biurowca Axis i zajmie w nim całą powierzchnię. Wszystko po to, aby skonsolidować swoje procesy.

Uważam, że stare budynki nie pomagają w lepszym myśleniu. Młodzież potrzebuje innych warunków, czyli budynku klasy A z pełną inteligencją, baru, w którym mogą porozmawiać. Przewidujemy też specjalne sale, gdzie będzie można wymienić się doświadczeniami. Idziemy właśnie w tym kierunku i potrzebujemy takiego biurowca jak Axis, żeby przyciągnąć pracowników – podsumowuje Paweł Łojszczyk.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i video z laboratoriów partnera naszego serwisu.

News will be here