Wynik lotniska ponad trzykrotnie niższy od ubiegłorocznego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków Airport kończy rok dużymi spadkami. W grudniu z krakowskiego lotniska skorzystało o 89% pasażerów mniej niż przed rokiem. W skali roku spadek wyniósł prawie 70%.

W grudniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 76 469 pasażerów, czyli o 89% mniej w stosunku do grudnia 2019 roku. Łącznie od początku 2020 roku obsłużono 2 592 972 pasażerów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 8 410 817. Oznacza to spadek o ponad 69% rok do roku.

Wśród wiadomości dotyczących kryzysu branży pojawiły się też i pozytywne wieści. Od 18 grudnia Kraków posiada nowe, bezpośrednie połączenie z Luksemburgiem. Uruchomiła je luksemburska linia Luxair. Loty na tej trasie będą się odbywać dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.

Pod koniec roku lotnisko ogłosiło postępowanie przetargowe na budowę nowego terminala cargo. Inwestycja uwzględniać ma budowę terminala cargo w nowej lokalizacji. Większy i nowocześniejszy terminal pozwoli spełnić wymagania ruchu cargo oraz umożliwi przeniesienie ruchu samochodów ciężarowych z bezpośredniego otoczenia terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego. Budowa powinna rozpocząć się w połowie tego roku, a zakończenie planowane jest na koniec 2022.

Zasady podróżowania w Kraków Airport

Nadal obowiązują zasady sanitarne w podróży lotniczej (dystans 1,5 m, obowiązek zakrywania ust i nosa, pomiar temperatury, maseczka na pokładzie) jak również obowiązują karty lokalizacyjne pasażerów. W dalszym ciągu gastronomia podlega rygorom związanym z funkcjonowaniem tylko w formule „na wynos”.

Wprowadzona została również kwarantanna dla osób przekraczających granicę transportem zorganizowanym, w tym również statkiem powietrznym. Kwarantanna trwa 10 dni liczonych od dnia następnego od daty przylotu.

Obowiązkowi kwarantanny nie podlegają osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

comments powered by Disqus