Zabytkowa kamienica przy Grodzkiej zostanie odbudowana

grodzka 28/30 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeden budynek o podwójnym adresie – Grodzka 28/30 – zostanie w końcu przebudowany. W kamienicy powstanie kilka apartamentów oraz lokale usługowe.

Na początku 2020 roku spółka Apartamenty Miodowa otrzymała pozwolenie na przebudowę nieruchomości położonej kilka kroków od Pawilonu Wyspiańskiego przy ul. Grodzkiej 28 i 30. Zakres prac obejmuje m.in. rozbiórkę tzw. synagogi Tignera znajdującej się na dziedzińcu kamienicy czy zmianę sposobu użytkowania piwnic na cele usługowe i poddaszy na mieszkalnia.

Przedstawiciel spółki Piotr Włudarz wyjaśnia, że inwestycja będzie liczyć niewiele mieszkań, bo zwyczajnie nie jest to miejsce na wszechstronny apartamentowiec. – To będą typowe apartamenty miejskie. Szacujemy, że będzie ich od pięciu do dziewięciu w zależności od woli klientów – dodaje.

Na początek rozbiórki

Inwestor po kilkunastu miesiącach od otrzymania pozwolenia, w końcu wziął się za odbudowę budynku. 1 lipca rozpoczęły się prace w obiekcie.

– Od kilkunastu lat stan tej kamienicy jest w opłakanym stanie. Budynek musi zostać rozebrany i odtworzony. Oczywiście nie będziemy budować czegoś nowego z betonu, kamienica zostanie przywrócona w swym pierwotnym kształcie. Współpracujemy z konserwatorem i mamy obowiązek zachowania wszystkich zabytkowych elementów, m.in. balustrad czy tego charakterystycznego żydowskiego napisu od podworca – mówi Piotr Włudarz.

Jeżeli na terenie budowy nie dojdzie do prac archeologicznych, to inwestorzy szacują, że przebudowa kamienicy powinna zostać ukończona w I kwartale 2023 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus