Zagraniczni inwestorzy „zacierają ręce” na Kraków. Mogą kupować całe budynki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lipiec obfitował w ciekawe transakcje na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Najpierw Catella Real Estate AG została właścicielem 72 apartamentów w Warszawie, kilka dni później Bouwofonds Ivestment Managment kupił w stolicy cały projekt deweloperski z 193 mieszkaniami. Są to niespotykane do tej pory transakcje z udziałem zagranicznych inwestorów instytucjonalnych w Polsce, które dają początek dużym zmianom na rynku najmu. Wszystko wskazuje na to, że teraz pora na Kraków.

Pojawienie się tego typu transakcji w Polsce będzie miało w przyszłości ogromny wpływ na rynek najmu w Polsce. Wiąże się to bowiem ze zmieniającymi się trendami mieszkaniowymi. Obecnie sektor nieruchomości w naszym kraju jest zdominowany przez lokale własnościowe. Zgoła odmiennie wygląda sytuacja zagranicą, gdzie bardzo często spotykane jest wynajmowanie lokum nawet przez całe życie.

„Trwają rozmowy”

Jak zdradził nam Maximilian Mendel, partner w REAS odpowiedzialny za doradztwo w obu tych projektach, Kraków zalicza się do wąskiego grona polskich miast, w których zagraniczni inwestorzy instytucjonalni działający na rynku mieszkań na wynajem będą lokować swoje pierwsze inwestycje. Oprócz naszego miasta, tego typu transakcje będą pojawiać się w Warszawie i Wrocławiu.

– Na zlecenie naszych klientów jesteśmy obecnie w trakcie pracy nad kilkoma projektami związanymi z tym rynkiem w Krakowie. Jeden z nich jest już w zaawansowanym stadium uzgodnień – mówi Mendel.

Inwestorzy instytucjonalni wpłyną bezpośrednio na cały rynek nieruchomości w Polsce. Zdaniem Maximiliana Mendela dzięki nim pojawia się oferta bezpieczna, stabilna i uregulowana przejrzystą umową najmu, również długookresowego.

– Jeśli klient nie będzie zalegał z zapłatą należności, niszczył wynajętego mienia lub w rażący sposób naruszał warunków umowy, nie będzie żadnego powodu, dla którego wynajmujący mógłby wyrzucić go z mieszkania nawet przez kilkadziesiąt lat – ocenia.

Dodaje też, że inwestor instytucjonalny zapewnia przejrzystość i wiarygodność, co jest korzystne dla osób, które szukają bezpiecznego miejsca do życia w perspektywie średnio i długoterminowej.

Pierwszy blok na wynajem

Do tej pory w Krakowie miała miejsce jedna tego typu transakcja. W ubiegłym roku krajowy Fundusz Mieszkań na Wynajem należący do Banku gospodarstwa Krajowego kupił pięciopiętrowy blok przy ulicy Polonijnej. Inwestycja miała na celu zwiększenie liczby mieszkań dostępnych na wynajem w naszym mieście i bycie alternatywą dla wieloletnich kredytów hipotecznych.

– Fundusz zmienia standardy na rynku mieszkaniowym poprzez oferowanie wysokiej jakości mieszkań, gwarancję stabilności warunków umowy, gwarancję wysokości czynszu przez cały czas trwania umowy, przewidywalność decyzji właściciela oraz poziom usług wsparcia dla najemców – mówiła Justyna Kwiek z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

 

News will be here