Spółka Instal Kraków planuje budowę nowego osiedla przy ulicy Albatrosów, które składać się będzie z 31 budynków. Na realizację większej części ma już pozwolenie, a kilka budynków już stoi. Niedawno na tym terenie rosła kukurydza.
Na początku roku spółka złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji składającej się z 31 domów: jedno- i wielorodzinnych. Osiedle powstanie na terenie o powierzchni ponad 5,5 hektara, z czego powierzchnia biologicznie czynna wyniesie ponad 2 ha. Inwestor zapewnił, że z budową nie kolidują drzewa z uwagi na to, że są to tereny rolnicze, na których uprawiana była kukurydza.
W ramach inwestycji powstanie 11 różnego typu budynków wielorodzinnych i 20 jednorodzinnych. Z uwagi na dostępną na miejscu infrastrukturę, osiedle będzie powstawało etapami od południowo-zachodniej części terenu w kierunku północnym i następnie na wschód i znów na północ. Każdy z etapów ma tworzyć niezależną enklawę zabudowy.
Wyrośnie etapami
Budynki każdego z etapów połączone będą wspólnym jednokondygnacyjnym garażem podziemnym. Każdy z etapów można realizować jednak niezależnie od pozostałych. Na dachach bloków będą zamontowane panele fotowoltaiczne, natomiast co do domów, będzie możliwy montaż paneli na elewacjach.
Spółka poinformowała, że zabudowa wielorodzinna ma mieć maksymalnie pięć kondygnacji (wraz z podziemnym garażem), a domy jednorodzinne trzy kondygnacje naziemne. Deweloper stworzy 500 miejsc postojowych, w tym ok. 120 miejsc postojowych nadziemnych, oraz ok. 380 w garażach podziemnych.
Jeśli chodzi o dojazd, drogi mają być tam realizowane w ramach procedury ZRID. – Projektowany układ komunikacyjny będzie połączony z istniejącym układem dróg gminnych poprzez projektowane rondo na skrzyżowaniu projektowanej drogi zbiorczej z ulicą Albatrosów – widnieje w opisie inwestycji.
Grupa Instal ma na swoim koncie wiele inwestycji w sektorze przemysłowym, energetycznym, ogólnym oraz mieszkaniowym. W Krakowie zrealizowała osiedle składające się z ponad 600 mieszkań przy ul. Domagały, ponad 550 mieszkań przy ul. Sołtysowskiej, 610 mieszkań na os. Śliczna oraz ponad 1,6 tys. mieszkań na os. Nowy Przewóz. Przychody spółki w I półroczu ze sprzedaży wyniosły 137,8 mln, zysk netto to 24,7 mln złotych.
Rynek domów jednorodzinnych rośnie
Jak wynika z danych zebranych przez portal Otodom.pl „II kwartał roku upłynął pod znakiem wyczekiwania na rynku mieszkań”. – Kupujący, spodziewając się nowego programu dopłat do kredytów, wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi. W efekcie popyt osłabł, a ceny lokali wzrosły jedynie o 1,8 proc. kw/kw. Inaczej jednak kształtowała się sytuacja na rynku domów jednorodzinnych – informują eksperci.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy klienci kupili o ponad 30 proc. więcej domów niż rok wcześniej, a podwyżki cen sięgały średnio 10 proc. rok do roku. W ofercie największych polskich miast i otaczających je miejscowości, deweloperzy oferowali ponad 6 tys. domów jednorodzinnych, co oznacza wzrost o 20 proc. w porównaniu z 2023 r.
– Najwięcej, bo ok. 11,4 tys. zł/mkw trzeba zapłacić za dom jednorodzinny w Warszawie i w Krakowie. Z kolei najtaniej takie nieruchomości można kupić w Katowicach (ok. 6,9 tys. zł) – podaje Otodom.pl.