AGH otworzyła nowy budynek. „Zaczęliśmy od przesadzenia 70-tonowej lipy” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Otwarcie siódmej dużej inwestycji AGH w ostatnich latach to miły akcent na zakończenie kadencji. Uczelnia właściwie co roku oddaje przynajmniej jedną tych rozmiarów inwestycję. Jestem przekonany, że moi następcy będą to kontynuować – powiedział Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej na inauguracji nowego budynku przy ulicy Reymonta.

Od najbliższego semestru zimowego obiekt będzie służył studentom i pracownikom wydziału wiertnictwa, nafty i gazu oraz wydziału elektrotechniki, automatyki, informatyki i inżynierii biomedycznej.

Nowy sześciokondygnacyjny budynek liczy 2,8 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, jego kubatura wynosi ok. 14 tys. mkw. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 30 milionów złotych, a jej realizację rozpoczęto w 2018 roku.

– Budowaliśmy go przez dwa lata, licząc wszelkie prace przygotowawcze. Budowaliśmy zgodnie z naturą i zrównoważonym rozwojem. Zaczęliśmy od przesadzenia 70-tonowej lipy, o czym głośno się wówczas zrobiło w Krakowie – mówił Rafał Wiśniowski, dziekan wydziału wiertnictwa na uroczystości otwarcia.

Wiertnictwo kosmiczne

W nowym budynku zaprojektowano 15 laboratoriów dla wydziału wiertnictwa oraz 10 pracowni dla studentów wydziału elektrotechniki i pomieszczenia dydaktyczne.

Studenci wydziału elektrotechniki będą się kształcić m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energi, a także sensoryki samochodowej.

Laboratoria wydziału wiertnictwa są przeznaczone do zajęć z geoenergetyki, rzeczywistości rozszerzonej,  czy niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. – Ciekawostką jest wykonanie dwóch otworów wiertniczych w piwnicy budynku w celu uzyskania warunków badawczych jak najbardziej odzwierciedlających sytuację rzeczywistą na złożu węglowodorów – dodaje Natalia Bujak, rzeczniczka uczelni.

Dziekan wydziału wiertnictwa wspomniał również, co może być realizowane przez uczelnię w przyszłości poza tradycyjnym wiertnictwem. – Wiertnictwo kosmiczne to wyzwanie, które stoi przed nami i całym światem. Jesteśmy już na to gotowi. Posiadamy część własnych patentów i rozwiązań w tym zakresie. Jeżeli w przyszłości powstanie uniwersytet kosmiczny w Europie i będziemy jego częścią, to nasz wydział jest w stanie podjąć się tego trudnego wyzwania – mówił Wiśniowski.

W otwarciu nowego obiektu uczestniczył również Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu: – Nie mówimy tylko o tym, że zbudowaliśmy budynek, ale rozwijamy dzięki temu uczelnię, która to pracuje nad nowoczesnymi technologiami, a szczególnie nad tymi, które są nam potrzebne do adaptacji przy zachodzącym procesie zmian klimatycznych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Krowodrza? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/krowodrza
comments powered by Disqus