Budownictwo mieszkaniowe. Rekordowy 2018 rok

Ponad 111 tys. mieszkań zostało w Polsce przeznaczonych do wynajęcia lub sprzedaży w 2018 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

2018 rok okazał się rekordowy pod względem liczby oddanych do użytku, w celu najmu bądź sprzedaży, lokali mieszkalnych. Przekazano ich łącznie 184,8 tys., czyli o 3,6% więcej niż w ubiegłym roku.

Ponad 111 tys. mieszkań zostało w Polsce przeznaczonych do wynajęcia lub sprzedaży w 2018 roku. To wynik zdecydowanie lepszy w porównaniu z 2017 rokiem, w którym było ich nieco ponad 105 tys.

– Na tegoroczny wzrost znaczący wpływ mieli deweloperzy oferujący mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Należy się spodziewać nie tylko transakcji nastawionych głównie na sprzedaż. Wzrasta zainteresowanie inwestorów całymi pakietami mieszkań, a nie pojedynczymi lokalami przeznaczonymi na wynajem – tłumaczy Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Dane GUS

Według danych znajdujących się w raporcie podsumowującym 2018 rok wydano łącznie 257 072 tys. pozwoleń na budowę, z czego do końca zeszłego roku rozpoczęto 221,9 tys. z nich. Dzięki temu odnotowano wzrost o 7,7% rozpoczętych inwestycji niż w ubiegłym roku.

– W strukturze liczby mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z 2017 r. zwiększył się udział budownictwa na sprzedaż lub wynajem (o 1,5 p. proc. do 60,4%), a zmalał – budownictwa indywidualnego (o 1,8 p. proc. do 36,1%) – czytamy w raporcie GUS.

W liczbie mieszkań oddanych w roku 2018 przez sektor budownictwa indywidualnego odnotowano spadek o 1,4%, co w liczbach daje nam niecałe tysiąc mniej mieszkań niż w 2017 roku. Odwrotnie niż w przypadku budownictwa spółdzielczego, które odnotowało zdecydowany wzrost realizowanych inwestycji o 29%.

Województwo małopolskie

Chociaż w całym kraju do użytku oddano 184 783 mieszkań, sytuacja w Małopolsce nie jest rekordowa. Liczba oddanych lokali w budownictwie przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, analizując dane z całego kraju, wzrosła o 21,7%, wynosząc 13,4 tys., natomiast w samej Małopolsce odnotowano ich spadek o 8,9%, a więc do 18,2 tys. mieszkań.

Nowy trend

Okazuje się, że na popularność oraz rekordową liczbę oddanych do użytku mieszkań w 2018 roku mogły mieć wpływ również tendencje do coraz częstszego wynajmowania mieszkań, zamiast ich wykupywania.

– Warto podkreślić, że umowa najmu mieszkania na dziesięć, a czasami nawet na piętnaście, dwadzieścia lat nie jest niczym wyjątkowym u naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce dla młodych ludzi ten sektor jest coraz atrakcyjniejszy. Rynek wynajmu stanowi integralną część rynku mieszkaniowego – sugeruje Malik, wskazując na tendencję w innych zachodnich krajach.

Dodaje również, że trend ten jest kształtowany głównie przez młodych ludzi, którzy tworzą sylwetkę nowego konsumenta, nastawionego na mobilność. – Dziś jeśli zechcą, to mogą mieszkać w Gdańsku, za pół roku w Warszawie, a za rok wybrać miasto za granicą. Dlatego wolą wynajmować, a własność nie stanowi dla nich priorytetu. Dodatkowo, dalszemu rozwojowi mobilności zawodowej sprzyja znakomita sytuacja na rynku pracy – uzupełnia Malik.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up