Mieszkanie Plus w Krakowie. Jak ma wyglądać osiedle "Spacerowa" na Klinach?

Wizualizacja projektu osiedla Ursynów Południowy w Warszawie fot. AMC - Andrzej M. Chołdzyński

18-hektarowa działka, cztery etapy realizacji, ponad tysiąc mieszkań – to plan BGK Nieruchomości dotyczący budowy osiedla „Spacerowa” na krakowskich Klinach. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Do 21 maja zainteresowane pracownie urbanistyczno-architektoniczne mogą zgłaszać swój udział w konkursie na projekt osiedla, organizowanym przez BGK Nieruchomości we współpracy z miastem Kraków oraz krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Miasto decyduje o kształcie swojego osiedla

Na działce znajdującej się pomiędzy ulicami Spacerową, Komuny Paryskiej i biskupa Albina Małysiaka ma powstać około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Będzie to pierwsza inwestycja realizowana w ramach programu „Mieszkanie Plus” w Krakowie. Oprócz mieszkań, osiedle „Spacerowa” ma oferować dostęp do infrastruktury społecznej żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, przychodnię lekarską oraz punkty handlowo-usługowe. Wielkim udogodnieniem dla mieszkańców ma być również dostęp do przystanów autobusowych oraz stacji kolejowej, która ma powstać około 700 metrów od osiedla. Ponadto 25 procent całego kompleksu mają stanowić tereny zielone przeznaczone na parki, skwery i place zabaw.

W czwartek, 26 kwietnia BGK Nieruchomości ogłosiło konkurs urbanistyczno-architektoniczny, który ma wyłonić najlepsze projekty. Do 21 maja zainteresowane pracownie mogą zgłaszać udział poprzez formularz na stronie internetowej BGK Nieruchomości. Na podstawie przesłanych materiałów jury złożone z architektów, członków zarządu spółki oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, podejmie decyzje o kwalifikacji poszczególnych uczestników.

– Tak naprawdę to partnerstwo z miastem jest dla nas kluczowe – mówi Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości – Miasto decyduje, jakie chce mieć osiedle, natomiast my jesteśmy odpowiedzialni tylko za budowę dostępnych cenowo mieszkań.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 3 sierpnia w siedzibie krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. W ścisłym finale konkursu znajdzie się 4–8 uczestników. Dla finalistów przewidziano trzy nagrody na łączną kwotę 50 tys. zł. Co więcej, każdy z zakwalifikowanych uczestników otrzyma wynagrodzenie w wysokości 30 tys. zł za wykonanie zlecenia konkursowego. Ostatnim etapem konkursu będą konsultacje społeczne, które odbędą się 8 sierpnia. Wybrany projekt będzie realizowany według przedstawionej koncepcji urbanistycznej i wybranego fragmentu zabudowy uczestnika.

Konkurs osiedla „Spacerowa” nie jest pierwszą taką inicjatywą realizowaną w kontekście programu „Mieszkanie Plus”. Koncepcją urbanistyczną wyłonioną w ramach konkursu mogą pochwalić się m.in. Katowice, gdzie ma powstać tak zwany Nowy Nikiszowiec – osiedle nawiązujące do oryginalnego założenia, jakim jest historyczne, pochodzące z początku XX wieku, osiedle patronackie w Nikiszowcu. Natomiast zwycięzcą konkursu w Warszawie został projekt Ursynowa Południowego, który zakłada utworzenie kompleksu mieszkalnego dla blisko 10 tys. osób.

„Takich pieniędzy na rynku nieruchomości nigdy nie było” 

Osiedle „Spacerowa” na krakowskich Klinach zostanie zrealizowane w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Przypominamy, że jego głównym celem jest zwiększenie liczby tanich lokali na wynajem. Według założeń ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym z programu może skorzystać każda osoba fizyczna.

– W tej chwili mamy w przygotowaniu 25 tys. mieszkań, natomiast kolejnych 2 tys. jest już w budowie – mówi Muszyński z BGK Nieruchomości. – Na ten cel już teraz przeznaczyliśmy 6 miliardów zł, a więc kwotę, jakiej do tej pory nie było na polskim rynku.

Rząd zapowiada, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat w ramach programu „Mieszkanie Plus” wybuduje trzy miliony mieszkań. Budynki z rządowego programu mają powstać w całym kraju, uwzględniając mniejsze i większe miejscowości. W tej chwili część inwestycji jest już w trakcie realizacji. Wśród nich jest Wałbrzych, Pruszków i Biała Podlaska. Końcem kwietnia pierwsi lokatorzy wprowadzą się do 258 mieszkań wybudowanych w Jarocinie.

pomiędzy ulicami Spacerową, Komuny Paryskiej i bpa Albina Małysiaka
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up