Polski rząd inwestuje w sztuczną inteligencję. W Krakowie trwają rozmowy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę, 13 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie rozpoczęła się III edycja kongresu Impact, najważniejszego wydarzenia Europy Środkowo-Wschodniej, dotyczącego przyszłości cyfrowej gospodarki dla biznesu, start-upów, nauki i administracji. Wiodącym tematem tegorocznej konferencji jest rozwój sztucznej inteligencji (AI). W czasie otwarcia Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapowiedział, że jesienią polski rząd przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju utworzy strategię rozwoju sztucznej inteligencji.

Rozwój AI to zmiana cywilizacyjna

Polska nie należy do światowych liderów sztucznej inteligencji, ale upatruje w tej technologii szansy na rozwój. Według Jarosława Gowina, Polska nie chce zostawać w tyle, dlatego jeszcze w tym roku podejmie działania, które mają na celu rozwój tego sektora technologicznego.

Lawina zainteresowania sztuczną inteligencją została sprowokowana wypowiedzią prezydenta Chin, z którego strony padła jasna deklaracja, że Państwo Środka chce do 2025 roku stać się światowym liderem tej technologii – mówi Gowin. – Na budowę nowoczesnego centrum rozwoju sztucznej inteligencji Chiny chcą przeznaczyć 2 mld dolarów. Na ten postulat szybko odpowiedział również prezydent Francji, który na podobne badania, a zarazem rozwój inteligentnej medycyny i transportu chce wydać 1,5 mld euro. Polska nie może więc zostać w tyle.

Wicepremier Gowin zaznaczył, że rozwój sztucznej inteligencji to nie jest tylko zmiana technologiczna czy gospodarcza, a przede wszystkim cywilizacyjna, z której w niedalekiej przyszłości może wyłonić się inne spojrzenie na kwestie technologii, etyki, socjologii oraz ekonomii. To właśnie, dlatego polski rząd ma w planach opracowanie narodowej koncepcji rozwoju sztucznej inteligencji. Pierwsze prace rządu we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju mają ruszyć jesienią tego roku. Co więcej, Polski rząd chce przeznaczyć półtora miliarda złotych na badanie biotechnologii.

Musimy pamiętać, że inwestowanie w sztuczną inteligencję, to przede wszystkim inwestycja w człowieka, który jest twórcą technologii – podkreśla Gowin. – Takie podejście powinno wyznaczać kierunek naszych działań: rozwój nie tylko AI, a utalentowanych ludzi, którzy są źródłem przełomu. Dzięki ich projektom sztuczna inteligencja może zostać wpisana do rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i użyta do rozwoju medycyny, energetyki, rolnictwa czy bezpieczeństwa narodowego.

Administracja łączy się z przedsiębiorstwami

Tuż przed wystąpieniem Gowina, na scenie w Centrum Kongresowym ICE pojawił się gość specjalny – humanoidalny robot Sophia, będący dowodem na powstanie maszyny dostosowanej do ludzkich zachowań i pracy z ludźmy. Sophia powstała w 2015 roku. Od tamtej pory udzieliła wielu wywiadów na cały świecie, a zarazem otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, jako pierwszy robot w historii.

– Stanisław Lem, powiedział, że dowodem na istnienie sztucznej inteligencji będzie rozmowa z robotem, który niewiele różni się od człowieka. Rozmowa, której byliśmy świadkami są dowodem tych słów – mówi premier Mateusz Morawiecki i zwraca uwagę, że takie projekty mogą rozwijać się pod skrzydłami polskich startupowców, które coraz częście są obecne na światowych rynkach.

– Kilka dni temu zainaugurowaliśmy prace zespołu do spraw Programu GovTech Polska, który ma pomóc małym i średnim firmom – zaznacza Morawiecki. – Chcemy rozwijać platformę współpracy i rozwoju pomiędzy przedsiębiorstwami a administracją rządową. Dzięki temu rozwiązaniu w ostatnich miesiącach programiści IT pomogli uszczelnić system podatkowy.

Według Morawieckiego zacieśnienie współpracy pomiędzy administracją a start-upami pozwoliła zaoszczędzić w ubiegłym roku około pół miliarda dolarów. Kwota ta ma zostać przeznaczona na dalszy rozwój edukacji oraz nauki, m.in. z zakresu sztucznej inteligencji.

Kongres Impact'18 potrwa do czwartku, 14 czerwca. W wydarzeniu bierze udział około 6 tys. osób, m.in. liderzy innowacji, naukowcy, twórcy start-upów z całego świata. W ramach Impact'18 odbędą się panele tematyczne, spotkania z dziedziny e-commerce, transportu, energii i środowiska, technologii 5G, czwartej rewolucji przemysłowej, badań naukowych i rozwoju technologicznego, cyfryzacji usług publicznych oraz biotechnologii.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up