Pracujesz, gdzie chcesz i jak chcesz. Kultura elastycznej przestrzeni pracy w Krakowie

Przestrzeń coworkingowa w kompleksie biurowym High5ive fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

Zróżnicowane przestrzenie, brak przypisanych na stałe biurek, możliwość swobodnego zmieniania stanowiska pracy w zależności od upodobań, nastroju czy wykonywanych zadań. Tak wyglądają warunki  pracy w krakowskich biurach. W styczniu do nowej siedziby – mieszczącej się na terenie krakowskiego kompleksu biurowego Enterprise Park – wprowadziło się ponad 1100 pracowników firmy Aon. Natomiast w marcu, na blisko 4 tys. mkw kompleksu High5ive powstała przestrzeń coworkingowa z 140 biurami i pięcioma salami konferencyjnymi.

Miejsce pracy przypomina... dom

Projekty obu wnętrz, to w dużej mierze realizacja koncepcji Activity Based Working. Według jej założeń miejsce pracy powinno oferować wiele rodzajów przestrzeni, które odpowiadają na różnorodne potrzeby i wzorce pracy, stając się narzędziem do efektywnego zarządzania zróżnicowanym zespołem, dzięki wykorzystaniu pełnego potencjału jego członków.

– Planując wystrój nowego biura, wzięliśmy pod uwagę różnorodność pracowników i za cel postawiliśmy sobie zapewnienie wszystkim optymalnych warunków do pracy – mówi John Lyons z Aon Poland. W nowej siedzibie firmy Aon dla pracowników dostępne są zarówno klasyczne przestrzenie open space, jak i biurka do pracy na stojąco z regulowaną wysokością, sofy, a także biurka-bieżnie.

Podobne rozwiązania zostały wprowadzone w kompleksie biurowym High5ive przy ul. Pawiej, gdzie powstała przestrzeń coworkingowa ze dostępnymi całą dobę salami konferencyjnymi oraz strefami chill out, gdzie użyto specjalnych materiałów i akcentów roślinnych, które według projektu miały stworzyć sprzyjające otoczenie do pracy. Według projektantów z Pracowni Architektury i Urbanistyki FBT, a także Fruit Orchad w High5ive każdy znajdzie swoje miejsce: ekskluzywne wnętrza i odpowiedź dla osób, które lubią czuć się swobodnie – od pozycji stojącej, przez siedzącą po leżącą; miejsca kanapowe, barowe i klasyczne gabinetowe. Ważnym aspektem jest zarazem możliwość spotkania z pracownikami poszczególnych firm w przestrzeni wspólnej i pracy zespołowej.

– Założenie aranżacyjne przestrzeni w koncepcji ABW jest naturalne – mówi Aleksandra Krawsz-Kubica, Marketing & PR Manager w Kinnarps Polska. – Przypomina dom, gdzie mamy do dyspozycji wyspecjalizowane przestrzenie, między którymi przemieszczamy się w ciągu dnia stosownie do rodzaju zadania: jemy w jadalni, śpimy w sypialni i tak dalej.

Biuro zaprojektowane przez pracowników

Koncepcja Activity Based Working zakłada również oddanie biura na etapie realizacji projektu w ręce pracowników. Tym samym poszczególne fazy prac i urządzania wnętrza poprzedziły konsultacje z członkami zespołu. Otrzymali oni możliwość oceny dotychczasowych działań i zaproponowania rozwiązań ułatwiających wykonywanie codziennych obowiązków. W tym elementów wystroju wnętrza nowego biura.

– Jesteśmy zdania, że sami pracownicy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, by poczuć się w miejscu pracy w pełni komfortowo – mówi Ted Winterbottom, Programme Manager w Aon. – Dlatego oddaliśmy im głos w wielu kwestiach, takich jak dobór mebli, nazewnictwo poszczególnych sal konferencyjnych, a także wyposażenie stref wellbeing.

Okazuje się, że organizacje coraz częściej podkreślają, że nowoczesne miejsce pracy musi być elastyczne i dopracowane do aktualnych potrzeb pracowników. Z badań dotyczących wdrożenia koncepcji Activity Based Working w Polsce, które zostały przeprowadzone przez firmy Hays, Kinnarps i Skanska wynika, że w ponad 40 proc. blisko stu badanych firm zatrudniających łącznie 50 tys. osób, pracownicy nie mają wpływu na swoje biuro. Możliwość zaangażowania się w projekt dotyczący zmiany w środowiska pracy daje za to co czwarta organizacja.

– Szacujemy, że elastyczne biura stanowią w Polsce obecnie około pięciu procent całej nowoczesnej powierzchni, przy 75 proc. dominacji modelu open space i około 20 proc. współistnienia tradycyjnego, gabinetowego układu pomieszczeń – mówi Karina Kreja, dyrektor działu Strategii Środowiska Pracy i Projektowania Architektonicznego, CBRE. – Proces przekształcania funkcji biur rozpoczyna się więc na dobre. Elastyczne biuro będzie szybko ulegać przemianom wraz z nowymi technologiami i postępującą automatyzacją procesów. Uwolnieni od powtarzalnych zadań pracownicy w coraz większym stopniu będą zajmować się pracą twórczą, a ich nowe potrzeby będą wspierać nie tylko coraz bardziej zindywidualizowane biura, lecz także inne przestrzenie, tworzące „trzecie miejsce”, o których dzisiaj nie myślimy jeszcze jako o miejscach do regularnej pracy, jak choćby w pełni samosterujące i zautomatyzowane samochody.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up