Prawie 2 mld nakładów inwestycyjnych

Budynek KPT fot. mat. prasowe

Blisko 2 mld zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych, 817 miejsc pracy i 36 wydanych decyzji w 2019 roku – to efekt wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji w Małopolsce.

Polska Strefa Inwestycji zastąpiła dotychczasowe zasady obowiązujące w specjalnych strefach ekonomicznych. Mimo początkowych obaw związanych z kryteriami jakościowymi i ilościowymi okazuje się, że nowy program wspierania inwestycji działa i przynosi efekty.  

Tylko w tym roku w Małopolsce Krakowski Park Technologiczny wydał 36 decyzji o wsparciu. Wśród przedsiębiorców ponad 60% stanowią małe i średnie firmy. 30 decyzji otrzymały polskie przedsiębiorstwa.

50 decyzji w 2019 roku

– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców. Niewątpliwie magnesem jest ulga podatkowa, którą można otrzymać po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Szacujemy, że do końca roku wydamy w sumie ok. 50 decyzji – mówi Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT.

Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego mówi, że szansę na rozwój dostrzegają także małe i średni przedsiębiorstwa. – Staramy się uświadamiać naszym przedsiębiorcom, że naprawdę PSI jest otwarta na różne projekty i firmy. Takimi przykładami są choćby firma Bajo, producent drewnianych zabawek, czy Polcom, dostawca zaawansowanym usług IT dla przemysłu i sektora finansowego – komentuje Przybylski.

Wśród inwestycji dominują nadal branże tradycyjne: przemysł motoryzacyjny i produkcji środków transportu oraz sektor spożywczy, ale także producentów innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, nietypowego wyposażenia meblowego czy wspomnianych drewnianych zabawek.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up