PZU chce budować w centrum Krakowa. Jest wniosek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na pustej działce przy ul. Lubicz Powszechny Zakład Ubezpieczeń planuje budowę biurowca.

O tym, że PZU zamierza zrealizować komercyjną inwestycję przy ulicy Lubicz w 2020 roku poinformowała Gazeta Wyborcza. Z opisu i opublikowanych wizualizacji wynikało, że będzie to pięciokondygnacyjny biurowiec od strony ul. Lubicz z garażem podziemnym oraz drugi podobny budynek z tyłu działki.

Powierzchnia użytkowa obiektu miała zgodnie z projektem wynieść około 15 tys. mkw. Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne BE-DDJM (obecnie nazywa się Baumschlager Eberle Architekci Kraków).

PZU w oświadczeniu przesłanym do krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej napisało, że to „połączenie wysokiej jakości projektu deweloperskiego z zieloną przestrzenią, która naturalnie wplata się w życie miasta. Chcemy, by przy ulicy Lubicz znów pojawił się ogród”.

Znowu, ponieważ w przeszłości w tym miejscu funkcjonował ogród Karola Freegego. Przedsiębiorstwo po śmierci Karola prowadzili jego synowie. Projekt odwołuje się do historii tego miejsca. Dla mieszkańców miałaby zostać udostępniona kawiarnia właśnie z otwartym ogrodem.

Lata 70. XX wieku, widoczne są szklarnie
Lata 70. XX wieku, widoczne są szklarnie

Pozwolenie i „wuzetka”

Jak udało nam się ustalić, w związku z tym, że teren inwestycji leży na obszarze układu urbanistycznego Kleparza, do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wymagana była zgoda konserwatorska.

Rozmowy i uzgodnienia trwały od 2021 roku, inwestor został zobowiązany m.in. do przeprowadzenia badań archeologicznych. Zgoda na wykonanie robót budowlanych została wydana w czerwcu 2023 roku, natomiast wniosek o pozwolenie na budowę trafił do urzędu miasta na początku grudnia tego samego roku.

Sam projekt oparty jest na decyzji o warunkach zabudowy z 2015 i 2018 roku. Teren ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Próbowaliśmy się skontaktować zarówno z inwestorem, jak i projektantami, aby zapytać o zmiany co do pierwotnej koncepcji, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto