Setki mieszkań przy Bagrach. Powstaje nowe osiedle [ZDJĘCIA]

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Instal Kraków buduje nowe osiedle mieszkaniowe w pobliżu zalewu Bagry. Na części budynków została już odsłonięta elewacja. Deweloper jest w posiadaniu pozwoleń na budowę kolejnych niemal 700 mieszkań.

Jak informowaliśmy wcześniej o inwestycji, deweloper planuje budowę przynajmniej kilkunastu bloków mieszkalnych – to będą setki, jeśli nie tysiące mieszkań w kwartale pomiędzy ulicami Bagrowa a Mierzeja Wiślana (300 metrów w linii prostej od zalewu Bagry).

Obecnie trwa realizacja pierwszego etapu osiedla, czyli dwóch budynków ze 138 mieszkaniami. Według zeszłorocznych zapowiedzi, bloki powinny być gotowe na koniec października tego roku.

– W kwietniu 2022 roku rozpoczęta została sprzedaż w ramach I etapu inwestycji przy ul. Mierzeja Wiślana, która to sprzedaż będzie ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki działalności deweloperskiej w IV kwartale 2022 roku, kiedy planowane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i rozpoczęcie przenoszenia własności mieszkań na nabywców – czytamy w raporcie okresowym spółki Instal Kraków.

W maju deweloper poinformował również o tym, że uzyskał pozwolenie na budowę pozostałych etapów osiedla – to łącznie 685 mieszkań, z czego „kolejny przewidziany do realizacji obejmuje 278 lokali”.

Zakupy wstrzymane

W pierwszym kwartale tego roku nastąpiło „spowolnienie koniunktury” na rynku nieruchomości – tłumaczył Instal Kraków swoim inwestorom. Popyt na mieszkania dewelopera w tym czasie także zmalał, co spowodowane było podwyżkami stóp procentowych, zaostrzeniem wymogów udzielania kredytów oraz postępującą inflacją. – Dodatkowym, niesprzyjającym czynnikiem, było rozpoczęcie inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i w konsekwencji odłożenie w czasie, przez część potencjalnych nabywców, decyzji o zakupie mieszkania – wyjaśnił deweloper.

Jak zakomunikowała spółka, w segmencie budowlanym sytuacja była stabilna, choć jednocześnie przyznała, że odczuwalny był wzrost cen surowców, materiałów i usług budowlano-montażowych oraz ograniczenia w dostępie do nich. – Na wyniki w tym segmencie wpływ miał również wzrost poziomu rezerw gwarancyjnych – dodał Instal Kraków.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus