Rozpoczęła się budowa dużego osiedla w pobliżu Bagrów [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Instal Kraków przystąpił do budowy pierwszego z kilkunastu budynków mieszkalnych pomiędzy ulicami Bagrowa a Mierzeja Wiślana.


Po rozbiórkach starych hal i budynków gospodarczych przyszedł czas na budowę pierwszego z bloków nowego osiedla. Na początku kwietnia deweloper otrzymał pozwolenie na budowę „dwusegmentowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym” od strony ul. Bagrowej. W czerwcu rozpoczęły się pierwsze prace budowlane na tym terenie. Termin zakończenia budowy budynku przewidziano na październik 2022 roku.

Co z resztą?

Deweloperowi na tę chwilę udało się pozyskać pozwolenie na budowę jednego budynku, lecz w planach ma ich przynajmniej kilkanaście.

W czerwcu 2020 roku spółka Instal Kraków otrzymała pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla „budowy jedenastu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi w poziomie parterów i garażami dwupoziomowymi" na terenie pomiędzy ulicami Mierzeja Wiślana i Bagrowa.

Teraz deweloper zapewne stara się o pozyskanie pozwoleń na budowę kolejnych bloków. Nie możemy być jednak pewni, że koncepcja nie uległa zmianie. Spółka nie udziela informacji o planowanych inwestycjach.

Więcej niż kilkanaście?

Pod koniec kwietnia wszczęto postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy kolejnych pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych na omawianym wyżej terenie – to już w sumie 16 mieszkalnych bloków w pobliżu Bagrów i niewykluczone, że będzie ich więcej.

W marcu 2020 roku architekt Piotr Kałuża opublikował koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz usługowej przy ul. Mierzeja Wiślana dla spółki Instal Kraków, która zakłada powstanie 24 bloków. Nie wiemy, czy ta koncepcja jest nadal aktualna. Wiemy natomiast, że Piotr Kałuża i jego pracownia są odpowiedzialni za projekt budowy właśnie realizowanego pierwszego budynku osiedla.

Setki mieszkań i biurowce

Plan zagospodarowania terenu zaprezentowanego w koncepcji Piotra Kałuży dzieli przestrzeń inwestycji na część mieszkaniowo-usługową i część biurową – łącznie to ponad 67 tys. mkw. terenu.

W projekcie zawarto przykładowe rzuty 6-8 kondygnacyjnych budynków mieszkalnych, choć przypominamy, że plan miejscowy pozwala w tej lokalizacji budować maksymalnie do 16-25 metrów wysokości.

Powierzchnia całkowita mieszkań zawarta w koncepcji wynosi 76 tys. mkw. Dla mieszkańców architekt przygotował ponad 1400 miejsc postojowych dla samochodów, głównie w garażach podziemnych. Część biurowa to 27 tys. mkw. powierzchni całkowitej oraz niemal 700 miejsc postojowych.

„Osiedle Mierzeja Wiślana” – tak je ujął architekt w swej koncepcji – prawdopodobnie będzie rozciągać się mniej więcej od połowy zachodniej części ulicy Bagrowej (lub jeszcze wyżej) do wysokości ulicy Koziej i z drugiej strony: wzdłuż ulicy Mierzeja Wiślana po ulicę Sudecką i teren firmy Frapol, która należy do grupy Instal Kraków.

Od dewelopera wiemy jedynie tyle, że sprzedaż mieszkań ma ruszyć jeszcze w 2021 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus