Zabytkowa kamienica przy ul. Św. Gertrudy wkrótce pójdzie pod młotek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto zamierza sprzedać XIX-wieczną kamienicę w centrum Krakowa. Jeżeli znajdzie się nabywca, do budżetu trafi kilka milionów złotych.

W maju będzie można wziąć udział w przetargu na kupno kamienicy leżącej przy ul. Św. Gertrudy 20. Warunkiem jest wpłacenie wadium w wysokości 300 tys. złotych. Minimalna cena za budynek to 5,64 mln złotych.

Dwukondygnacyjny budynek przed wojną należał do Syndykatu Polskich Hut Żelaznych. W 1958 roku decyzją sądu nieruchomość trafiła do skarbu państwa, a na początku lat 90. kamienica stała się własnością miasta.

Na parterze znajdują się lokale usługowe, które są obecnie wykorzystywane przez przedsiębiorców. Urząd informuje, że będą oni mogli prowadzić swoją działalność jeszcze przez miesiąc, do czasu rozstrzygnięcia przetargu. Budynki wymagają renowacji. Według opinii opłacalności remontu zużycie kamienicy wynikające z jej wieku jest na poziomie 85 procent.

Jak wynika z najnowszych informacji, „dokumentacja projektowa potwierdza, że budynek przy ul. Św. Gertrudy nr 20 został wybudowany jako pierwszy w 1875 roku”. Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości mogą oglądać obejrzeć budynek 18 kwietnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto