15 lipca zostało wydane pozwolenie na budowę dwuetapowej inwestycji składającej się z 10 segmentów. Postępowanie to było zawieszone blisko trzy lata.
Deweloper Art.Locum w 2020 roku złożył wniosek o pozwolenie na budowę inwestycji mieszkaniowej, która składa się z 10 segmentów. Urzędnicy wydając pozwolenie na budowę stwierdzili m.in., że projekt jest zgodny z obowiązującym na tym obszarze planem miejscowym. Zgodnie z jego zapisami mogą tam powstać budynki mieszkalne o wysokości od 16 do 25 metrów.
Realizacja jest podzielona na dwa etapy i obejmuje swoim zasięgiem 13 obecnie pustych działek przy ul. Mogilskiej 71a. Wcześniej stały tam zabudowania Krakowskich Zakładów Odlewniczych „Zremb”. Były one sukcesywnie wyburzane i w 2019 roku ostatnie z nich przestały istnieć. Inwestor planuje zbudować tam 481 mieszkań i 13 lokali usługowych. Standardowo pod budynkiem, znajdzie się parking podziemny.
Ze treści sprawozdania z działalności grupy za 2023 roku wynika, że rozpoczęcie budowy pierwszego etapu jest przewidziane na ten rok, a zakończenie na 2026. – Oddanie do użytkowania drugiego etapu zaplanowano na 2027 rok – informuje spółka. Pojawiło się również wyjaśnienie dotyczące zawieszenie postępowania o wydanie pozwolenia na budowę – chodziło o uzgodnienia projektu i zawarcie nowe umowy drogowej z Zarządem Dróg Miasta Krakowa.
Zastrzeżenia wojska
Jedną ze stron postępowania był Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Krakowie, który zgodnie z nazwą zajmuje się głównie obiektami wojskowymi. Siedziba RZI mieści się niedaleko od planowanej inwestycji, bo przy ul. Mogilskiej 85.
Wojskowi w piśmie do urzędu miasta stwierdzili, że ich kompleks stanowi teren zamknięty i zastrzeżony. – Realizacja inwestycji z uwagi na jej położenie i charakter tworzy ryzyko inwigilacji, a także może utrudniać zachowanie zdolności operacyjnych kompleksu oraz zapewnienie ochrony samego obiektu (…) – widnieje w piśmie.
RZI zwróciło również uwagę na kwestię przyszłego monitoringu, który się tam znajdzie oraz stwierdziło, że niezbędna jest ścisła współpraca z inwestorem, aby uniknąć zakłóceń w funkcjonowaniu obiektu. Magistrat stwierdził jednak, że uwagi te nie mają wpływu na wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji.
Pozwolenie na budowę nie jest prawomocne, strony mają 14 dni na złożenie odwołania do wojewody.
Art.Locum do łódzka spółka notowana na giełdzie. Do roku 2023 w Krakowie grupa wybudowała dwa projekty mieszkaniowe: Zielona Galicja i Nowe Dąbie, gdzie znalazło się w sumie 1136 lokali.