W trakcie uroczystej Gali Nagród SBDiM przedstawiciele branży budowlanej apelowali o uproszczenie procedur inwestycyjnych i większy dialog z władzami miasta.
W miniony piątek, 20 września, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się Gala Nagród Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, która zgromadziła blisko 140 osób.
SBDiM: Mamy prawo oczekiwać na zmiany
– W październiku ubiegłego roku i w kwietniu bieżącego roku zadecydowaliśmy o zmianach osób zarządzających zarówno województwem, jak i miastem. Kraków ma więc prawo oczekiwać na zmiany w podejściu do inwestorów, w polityce przestrzennej, w sposobie interpretowania prawa i przepisów zgodnie z ich brzmieniem – mówił podczas wydarzenia Piotr Legerski, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.
Dodawał, że branża, którą reprezentuje, oczekuje jasnych i uproszczonych procedur, jednakowego traktowania podmiotów, szybkiej ścieżki wydawania warunków i uzgodnień oraz zwiększenia liczby procedur w zakresie e-urzędu. – Oczekujemy dialogu i konsultacji w zakresie przygotowywanych planów miejscowych oraz przy opracowywaniu procedur, takich jak zintegrowane plany inwestycyjne czy lex deweloper – podkreślił.
– Wojewoda Małopolski pokazał, że można. Zmiana jednej osoby [małopolskiego konserwatora zabytków – przyp. red.] spowodowała, że największy hamulec w procesie przygotowania inwestycji został w pół roku zwolniony. Ci sami ludzie pracują wydajniej, zaczęli myśleć, wydawać szybko decyzje. Możliwy jest dialog i przedstawienie swoich racji. Co nie znaczy, że wszyscy wychodzą zadowoleni. Nie ucierpiał też interes miasta. Wystarczyło odsunąć zasłony, otworzyć okna, wywietrzyć marazm dulszczyzny. Tego samego oczekujemy od prezydenta Krakowa – mówił Legerski.
– Oczekując zmian, nie oznacza to, że nie radzimy sobie w obecnej rzeczywistości. Od ponad 30 lat robimy swoje coraz lepiej, coraz nowocześniej oraz na coraz wyższym standardzie, wbrew kryzysom, procedurom czy inflacji. Przez 30 lat wybudowaliśmy ponad 150 tys. mieszkań dla 300 tys. mieszkańców, co wynika ze statystyki. To jest baza sukcesu Krakowa i jeden z powodów, że młodzi, wykształceni ludzie i korporacje się tutaj garną – zaznaczał szef SBDiM.
Zmiany krok po kroku
– Myślę, że najtrudniej będzie przewietrzyć Kraków z dulszczyzny – stwierdził senator Bogdan Klich. – Myślę, że najłatwiej będzie wprowadzić zmiany instytucjonalne oraz personalne, bo to już się dzieje. Mam nadzieję, że mój następca jako senator Rzeczypospolitej Polskiej wybrany z Krakowa, będzie sekundował tym zmianom, tak jak ja przez całe swoje polityczne życie starałem się wspierać rozwój Krakowa – podkreślił polityk, który wkrótce ma zostać ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych.
– Wydaje mi się, że pewne zmiany, krok po kroku, staramy się wprowadzać. To zmienianie ma różne horyzonty. Po pierwsze tłumaczymy naszym współpracownikom, że państwo jesteście ważną częścią gospodarki Krakowa. W Polsce buduje się ponad 200 tys. mieszkań, z czego ponad 60 procent to zasługa państwa sektora. Kraków potrzebuje dobrych jakościowo mieszkań i w tym procesie po stronie władz miasta będziecie mieli partnera – stwierdził prof. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.
Zapowiedział, że w najbliższych dwóch tygodniach urzędnicy zaprezentują raport. W nim mają się znaleźć klarowne oczekiwania władz miasta względem przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych. – Zmieniamy też układ instytucjonalny. Może to brzmi strasznie tajemniczo, ale mamy już nowego architekta miasta, silnie wzmocnioną Miejską Komisję Architektoniczno-Urbanistyczną czy konkursy. Te rzeczy pokazują, że ta zmiana postępuje – dodawał zastępca Aleksandra Miszalskiego.
Nagrody dla deweloperów
Podczas gali Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań została wręczona, po raz ósmy, Nagroda im. Jacka Michalskiego. W tym roku wyróżnienie trafiło w ręce Eweliny Woźniak-Szpakiewicz, prezeski DMD Modular. Od siedmiu lat odpowiada ona za rozwój firmy, która w krótkim czasie stała się jednym z liderów budownictwa modułowego na świecie. Spółka prowadzi projekty w sektorze mieszkaniowym, hotelowym oraz rekreacyjnym, dostarczając obiekty modułowe do szeregu krajów, w tym między innymi do Anglii, Szkocji, Holandii, Danii czy Niemiec.
Nagrody Złotego Sokoła w jedenastej edycji otrzymały firmy: Dasta Invest za inwestycję „Kościuszki 22”, Dom Development za zespół mieszkaniowy na Górce Narodowej przy ul. Zauchy i ul. Papierni Prądnickich oraz Semaco Invest Group za „Solaris Park” przy ul. Lema.
Nagrodę Specjalną Złotego Sokoła otrzymała firma Tętnowski Development za dwie inwestycje: „Krowodrza Park” przy al. Kijowskiej/ul. Lea oraz „Osiedle Pasteura” przy ul. Pasteura. Sąd konkursowy podkreślił, że realizacja dwóch projektów firmy Tętnowski Development świetnie wykorzystuje specyfikę odmiennych lokalizacji: zarówno atrakcyjnej strefy śródmiejskiej, jak i kameralnej strefy mieszkaniowej.
Wyróżnienia w konkursie SBDiM otrzymały firmy: Matexi Polska za inwestycję „Świtezianki” przy ul. Świtezianki i „Kameralny Prokocim” przy ul. Facimiech oraz Super Krak za budynek mieszkalny przy ul. Ułanów.
Jury Konkursowe przyznało też Nagrodę Prezesa SBDiM Stanisławowi Łukasikowi, prezesowi firmy Inter-Bud Developer. Z uzasadnienia możemy dowiedzieć się, że biznesmen w trakcie 30 lat działalności firmy zbudował najbardziej rozpoznawalną markę lidera krakowskiego rynku mieszkaniowego. A realizacje jego firmy są regularnie wysoko oceniane przez sąd konkursowy SBDiM i zdobyły największą liczbę nagród w całej historii konkursu.
Z kolei Sponsorzy Główni Gali SBDiM: CEZ Skawina i PGE Energia Ciepła przyznali nagrodę za Efektywność Energetyczną firmie Dasta Invest.