Życiorys, CV, podanie o pracę. Czy wiesz, czym się różnią dokumenty aplikacyjne?

Starając się o pracę musimy przygotować odpowiednie dokumenty, które przedstawią pracodawcy naszą osobę oraz posiadane umiejętności i doświadczenie. Poprawne aplikowanie na stanowisko jest pierwszym kluczem do sukcesu. Większość osób kojarzy standardowe CV, czyli Curriculum Vitae.

Trzeba jednak pamiętać, że dokumentów wykorzystywanych do aplikowania jest znacznie więcej. Samo CV dzieli się na kilka rodzajów, a oprócz tego mamy jeszcze podanie o pracę, list motywacyjny oraz życiorys (opisowy), który wbrew popularnej opinii nie jest tym samym co CV. Brzmi przytłaczająco? Na szczęście, to kwestie formalne i w praktyce liczy się wiedza, czego dokładnie oczekuje od aplikacji pracodawca.

Przyjrzyjmy się więc dokumentom, o jakie możemy być proszeni, starając się o pracę i sprawdźmy, co powinno się w nich zawierać.

CV – czym jest i na jakie są jego rodzaje?

Curriculum Vitae jest szczegółową wizytówką aplikanta i musi w czytelny sposób przedstawić informacje o potencjalnym pracowniku. W CV musimy zawrzeć dane o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym oraz cechach pożądanych na danym stanowisku. Ten dokument ma nie tylko zachęcać do zaproszenia na rozmowę o pracę, ale też być po części schematem do prowadzenia takiej rozmowy.

CV dzieli się na główne typy:

 • chronologiczny
 • funkcjonalny
 • mieszany
 • europejski

CV chronologiczne zgodnie z nazwą zawiera informacje ułożone w porządku czasowym. Przyjęło się, że kolejne wydarzenia z życia zawodowego oraz czasu edukacji podaje się w chronologii odwróconej, czyli od najświeższego. W ten sposób pracodawca może szybko się zorientować, jakie stanowisko aplikant zajmował ostatnio i jak wyglądała jego kariera zawodowa. Taka forma pozwala uwypuklić przebieg rozwoju umiejętności, ale także fakt dużych przerw w życiu zawodowym. Powinniśmy też zawrzeć informacje o naszych hobby, bo i to świadczy o naszej sylwetce pracowniczej i charakterze, a w zależności od stanowiska może mieć większe lub mniejsze znaczenie. Wbrew pozorom nie zawsze ta sekcja jest łatwa do opisania, warto więc zapoznać się z poradami specjalistów (np. poradnik: Zainteresowania w CV – co wpisać?). CV chronologiczne sprawdza się doskonale, gdy utrzymujemy ciągłość zawodową i spokojnie możemy je wykorzystać w każdej branży, ponieważ większość rekruterów jest przyzwyczajona do tej formy.

CV funkcjonalne cechuje się porzuceniem chronologii na rzecz uwypuklenia posiadanych kwalifikacji. W tym wypadku aplikant wymienia swoje umiejętności i doświadczenie dodając opis, gdzie zdobył dane kwalifikacje. Taka forma pozwala pokazać wartość przyszłego pracownika, ale jest też dość ryzykowna, ponieważ dla rekrutera to CV może stać się mało czytelne. CV funkcjonalne jest często stosowane, aby zatuszować spore przerwy w zatrudnieniu. Właśnie dlatego wielu rekruterów nie ufa dokumentom tego typu. Najczęściej sprawdzają się one w przypadku wysokich stanowisk menadżerskich bądź w przypadkach przebranżowienia się czy przejścia między korporacjami.

CV mieszane łączy w sobie cechy obu powyższych typów. Aplikant skupia się na swoich kwalifikacjach, ale wymienia je w porządku chronologicznym. Forma ta może się okazać niezwykle przekonująca dla osoby prowadzącej rekrutację. Z jednej strony pozwala skupić uwagę rekrutera na umiejętnościach, a z drugiej zachowuje przejrzystość.

CV europejskie zostało opracowane przez Komisję Europejską i ma stanowić wzór dla dokumentu w krajach UE. Stosujemy je przede wszystkim podczas aplikowania do firm międzynarodowych bądź znajdujących się za granicą Polski na terytorium UE. W tym wypadku należy się trzymać następującego schematu:

 • dane personalne
 • doświadczenie zawodowe
 • wykształcenie i szkolenia
 • znajomość języków obcych
 • umiejętności dodatkowe
 • prawo jazdy
 • informacje dodatkowe (istotne dla danego stanowiska)
 • załączniki

Powyższe typy są najczęściej spotykane, ale to nie wszystkie rodzaje CV. Często, zwłaszcza przy pracy związanej z nowymi mediami, przygotowuje się CV bardziej nowoczesne, zawierające linki do portali społecznościowych oraz witryn stanowiących portfolio. Tworzenie takiego dokumentu umożliwiają niektóre narzędzia, np. kreator CV online, dzięki któremu można skupić się na dodaniu wszystkich potrzebnych treści, nie przejmując się układem i odpowiednim formatowaniem (te elementy są automatyczne i możemy zastosować wybrany z gotowych szablonów). Taki generator nie pomoże jednak w przypadku bardziej oryginalnej aplikacji. CV kreatywne ma zawierać najważniejsze informacje, ale podane w sposób niestandardowy. Na przykład można przygotować infografikę bądź zastąpić kartkę papieru innym nośnikiem. Ważne, aby taką formę stosować w branżach artystycznych. Dawniej stosowano także CV klasyczne skupiające się przede wszystkim na wykształceniu, a w dalszej części na doświadczeniu i umiejętnościach – dziś ta forma jest mało praktyczna z punktu widzenia pracodawcy.

Czy życiorys to CV?

Niekoniecznie. Wiele osób uznaje życiorys za ten sam dokument co CV., jednak w tradycyjnym rozumieniu to dwa różne dokumenty, które zawierają podobne informacje, ale znacząco się od siebie różnią strukturą. Przyjmuje się, że CV to życiorys zawodowy.

W CV umieszczamy więc najważniejsze informacje w sposób wypunktowany i zwięzły. Taka forma jest przejrzysta dla rekrutera i pozwala szybko odnaleźć się w danych na temat aplikanta.

Życiorys, bardziej opisowy, tworzymy w sposób ciągły i ma on pełnić rolę skróconej biografii naszego życia. Oprócz istotnych informacji i dat podajemy także szersze informacje na temat naszego życia i wpływu doświadczeń na karierę zawodową. Dziś CV wyparło klasyczny życiorys, ponieważ jest przystępniejsze przy przeglądaniu i stanowi dobry scenariusz do prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.

Podanie o pracę to nie list motywacyjny

Podanie o pracę z kolei często jest mylone z listem motywacyjnym Tymczasem to dwa różne dokumenty, które mogą się uzupełniać, choć najczęściej są składane w różnych sytuacjach.

Podanie o pracę jest doskonałym narzędziem na udowodnienie, że aplikantowi zależy na zajęciu danego stanowiska. Przede wszystkim taki dokument składamy u pracodawcy, który nie prowadzi rekrutacji. W ten sposób dajemy sygnał, że jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy oraz że posiadamy odpowiednie kwalifikacje i wiedzę na temat działalności firmy.

Własna inicjatywa sprawia, że dana firma w pierwszej kolejności może zwrócić uwagę na aplikanta, który przesłał podanie o pracę. Wiele firm prowadzi bazę danych osób zgłaszających się z takimi podaniami, co daje przewagę w czasie uruchomienia rekrutacji.

W podaniu o pracę deklarujemy chęć podjęcia zatrudnienia w danej firmie, a następnie opisujemy, dlaczego chcemy wykonać taki ruch zawodowy. Zwracamy też uwagę na posiadane cechy, które pomogą nam w doskonałym pełnieniu obowiązków. Aplikant musi podać konkretne stanowisko oraz skupić się na cechach i umiejętnościach z nim związanych. Warto także nawiązać do informacji z CV.

List motywacyjny jest dokumentem podobnym, ale piszemy go i dołączamy na wyraźne życzenie pracodawcy. Warto pamiętać, aby spersonalizować list, kierując go do konkretnej osoby. Dokument służy nam do udowodnienia, że to my posiadamy najlepsze kwalifikacje na pełnienie konkretnego stanowiska. Tutaj również warto nawiązać do informacji z CV, ale lepiej ich dosłownie nie powielać.

Podanie lub list motywacyjny są coraz częściej pomijane przez pracodawców w czasie rekrutacji, coraz mniej osób potrafi też taki dokument dobrze przygotować. Właśnie dlatego list motywacyjny dołączamy tylko gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu. Wyjście przed szereg i dołączenie źle napisanego listu mogą przynieść niepożądany efekt.

Jak widać, dokumentów aplikacyjnych jest dość dużo i dobrze wiedzieć, kiedy z nich skorzystać. Poprawne dobranie typu CV, życiorysu czy podania o pracę jest pierwszym krokiem do sukcesu. Szukając pracy nie można sobie pozwolić na bagatelizowanie narzędzi będących wizytówką aplikanta.

Zapoznaj się z innymi ciekawymi artykułami z tej serii:

- Drobiazgowy, uparty, gadatliwy – o jakich słabych stronach mówić podczas rekrutacji?

http://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/drobiazgowy-uparty-gadatliwy-o-jakich-slabych-stronach-mowic-podczas-rekrutacji_32254.html

- Co z nowelizacją kodeksu pracy? Aplikuj.pl sprawdza planowane zmiany: http://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/co-z-nowelizacja-kodeksu-pracy-aplikujpl-sprawdza-planowane-zmiany_32056.html

- 10 miesięcy obowiązkowych zwolnień lekarskich. Jak przyjął się nowy system?: http://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/10-miesiecy-obowiazkowych-e-zwolnien-lekarskich-aplikujpl-sprawdza-jak-przyjal-sie-nowy-system_31855.html

- Zawód: kurator. Nie dla każdego

http://biznes.lovekrakow.pl/aktualnosci/zawod-kurator-nie-dla-kazdego_32414.html

- L4 od psychiatry – delikatny temat i masowe nadużycia

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/l4-od-psychiatry-delikatny-temat-masowe-naduzycia_32779.html

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up