30 największych pracodawców IT w Krakowie. Powstała mapa

Krakowska firma Motife przeanalizowała ponad 300 firm z branży IT. Wiadomo m.in. to, które przedsiębiorstwo zatrudnia najwięcej osób, a które przoduje w liczbie pracujących kobiet. Powstała również mapa największych firm działających pod Wawelem.

Jesienią zeszłego roku została przeprowadzona analiza 320 firm, które w naszym mieście zatrudniają około 100 tys. osób, w tym blisko połowa to specjaliści IT. W opublikowanym niedawno raporcie znalazły się takie kwestie, jak zatrudnienie, liczba otwartych firm, konkretna branża w jakiej działają i pochodzenie.

– Nasze badanie pokazało kilka zaskakujących faktów. Ponad 70 proc. pracowników IT w Krakowie jest zatrudnionych przez firmy spoza UE. Udział kobiet wśród pracowników IT w sektorze finansowym wynosi aż 30 procent – mówi Michał Piątkowski, CEO Motife.

Z raportu wynika, że 30 największych pracodawców zatrudnia ponad 28 tys. specjalistów IT. – W Europie Środkowej, Kraków stał się centralną lokalizacją dla światowych korporacji z branży usług biznesowych i technologii – twierdzą twórcy opracowania.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć

Z raportu wynika również, że pod Wawelem w ciągu ostatnich pięciu lat przybyły 63 firmy, które zatrudniają ponad 10 specjalistów IT.

Kobiety w branży

84 firmy udzieliły odpowiedzi na temat struktury zatrudnienia z podziałem na płcie. Z opracowania można się dowiedzieć, że przedsiębiorstwa te zatrudniają ok. 30 proc. całej liczby specjalistów IT, z czego średnio 26 proc. stanowią kobiety.

– Średni udział kobiet w zatrudnieniu w IT jest zauważalnie wyższy w branży finansowej niż w branżach tradycyjnie skoncentrowanych na IT, takich jak oprogramowanie oraz doradztwo i usługi IT – widnieje w raporcie.

– Patrząc na najlepsze w swojej klasie firmy z badania, największym pracodawcą kobiet w IT w Krakowie jest HSBC z 820 specjalistkami IT. Warto również wspomnieć o firmach o najwyższym odsetku kobiet na stanowiskach IT w Krakowie, czyli EPAM Systems, Cisco, UBS, Hitachi Energy.