Budynek Poczty Głównej przejdzie rewitalizację

Poczta Główna w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zeitgeist Asset Management to nowy właściciel budynku przy ul. Wielopole. Zagraniczny inwestor odkupił także od Orange – dotychczasowego właściciela nieruchomości – również częściowo zabudowaną działkę przy ul. Cystersów.

Prace mające na celu odnowienie budynku Poczty Głównej mają się rozpocząć najwcześniej w 2022 roku. Inwestor chce ten czas poświęcić na modernizację infrastruktury technologicznej drugiego najemcy, czyli firmy Orange. Zeitgeist Asset Management zapewnia, że poczta zostanie na swoim miejscu.

Znaczący punkt na mapie Krakowa

Gmach Poczty Głównej to jedno z charakterystyczniejszych miejsc dla krakowian. Mieszkańcy są przywiązani do tego, co znają, a budynek przy ul. Wielopole jest siedzibą poczty od 120 lat.

– We wszystkich naszych projektach bardzo ważne jest poszanowanie dla potrzeb lokalnej społeczności i zachowanie historycznej tkanki budynków – komentuje Peter Noack, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management. – Przyszłe prace remontowe będziemy prowadzić tak, by zapewnić niezakłócone działanie placówki pocztowej – dodał.

Według zapewnień nowego właściciela poczta ma działać bez zmian, niezależnie od prac remontowych.

Rozmowy

Choć prace mają się rozpocząć dopiero za trzy lata, to już teraz są prowadzone rozmowy nad pomysłami na zagospodarowanie wnętrza budynku. Większość z pomieszczeń to niewykorzystane pustostany, które z racji długiego zaniedbania wymagają gruntownego remontu.

Firma zaprosiła do współpracy nad wizją zmian krakowską filię pracowni architektonicznej Baumschlager Eberle Architekten.

Nie pierwsza tego typu inwestycja

Firma, która zakupiła budynek Poczty Głównej, jest znana również na innych rynkach zagranicznych. Swoją siedzibę ma w Pradze, a główne inwestycje podejmuje na rynku czeskim, węgierskim, niemieckim oraz polskim.

Inwestor, który w niedalekiej przyszłości zajmie się rewitalizacją inwestycji przy ul. Wielopole, zainwestował już w 25 praskich projektów. W Polsce firma inwestuje od 2016 roku. Obecnie jest właścicielem pięciu nieruchomości.

Budynki po rewitalizacji nie są przeznaczone na sprzedaż, lecz pod wynajem w postaci apartamentów lub na cele hotelowe i komercyjne. Choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, wszystko wskazuje na to, że w miejscu dotychczasowych pustostanów może powstać nowy hotel.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto