Bułgarzy wchodzą do Krakowa. „Chcemy tu ugruntować naszą markę”

fot. materiał prasowy

Bułgarska firma outsourcingowa na kolejną lokalizację swojej firmy wybrała Kraków. Pontica Solutions otworzyło biuro w O3 Business Campus i planuje dalszą ekspansję. W tym celu aktywnie rekrutuje nowych pracowników.

Kraków od wielu lat przyciąga międzynarodowe firmy. Dobry klimat dla biznesu potwierdzają rankingi, np. Tholons Global Innovation Index 2021, według którego stolica Małopolski to  najlepsze polskie miasto pod względem innowacji i cyfryzacji. Kraków zajął w nim 20 miejsce, wyprzedzając Warszawę (35) oraz Wrocław (99). To tutaj ostatnio otworzyła swoje pierwsze biuro poza granicami Bułgarii firma outsourcingowa Pontica Solutions. Jaki potencjał widzi w Polsce i w Krakowie?

Potencjał inwestycyjny i pracowniczy

W ciągu zaledwie kilku lat Pontica Solutions ewoluowała z małego start-upu działającego w Bułgarii do firmy o międzynarodowym zasięgu. Obecnie Pontica jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w sektorze outsourcingu w Bułgarii. Zatrudnia ponad 600 pracowników w swoich biurach w Sofii, Warnie i Krakowie. Świadczy usługi z zakresu BPO (Business Process Outsourcing) i ITO (Information Technology Outsourcing) w ponad 20 językach dla 12 znanych na całym świecie klientów z branży Hi-Tech, FinTech, Logistyki i SaaS.

Wyjście z biznesem poza granice Bułgarii to wyraz strategicznego i długofalowego myślenia firmy o jej rozwoju. – Już w momencie zakładania firmy w 2015 roku wiedzieliśmy, że będziemy rozwijać się na arenie międzynarodowej. Wybraliśmy Polskę ze względu na atrakcyjną lokalizację i potencjał inwestycyjny. Nie do przecenienia jest również kadra pracownicza: Polacy są dobrze wykształceni, mają doskonałe kwalifikacje, biegle mówią w językach obcych, a przede wszystkim mają dużą motywację do pracy – wyjaśnia Evgeni Borisov, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Pontica Solutions.

Planują ekspansję

Zainteresowanie usługami bułgarskiej firmy jest duże. Pontica Solutions zamierza rozszerzyć działalność oraz zwiększyć obecną powierzchnię biurową, także w Polsce. W tej chwili prowadzi negocjacje z kilkoma nowymi klientami z sektora Hi-Tech.

– Chcemy osiągnąć stabilny i kontrolowany wzrost w ciągu najbliższego roku w oparciu o dotychczasowych klientów, a także nawiązać nowe relacje. W tym celu stale powiększamy nasze zespoły i aktywnie poszukujemy nowych pracowników. Kraków ma świetny klimat dla biznesu, dlatego chcemy rozwijać się w tym mieście i właśnie tu ugruntować naszą markę – mówi Ivan Georgiev, współzałożyciel i prezes zarządu Pontica Solutions.

W krakowskim biurze firmy pracują dwa zespoły. Pierwszy monitoruje operacje wiodącej w Europie platformy logistycznej na żądanie. Drugi z nich koncentruje się na społeczności i wsparciu graczy w szwedzkim studiu gier, które tworzy własne gry wideo AAA. Łącznie w Krakowie firma zatrudnia 30 osób.

Aktualnie Pontica Solutions poszukuje pracowników z biegłą znajomością języków obcych lub umiejętnościami technicznymi, np. znajomością języków programowania na stanowiska takie jak DevOps Engineers, Mobile, Front-end i Back-end Developer.