Comarch wchodzi w start-upy

fot. Piotr Krajewski

W październiku 2021 roku Comarch stworzył fundusz Greenhouse, którego zadaniem jest wspieranie start-upów w zakresie biznesowym, administracyjnym, prawnym czy marketingowym. Poza pieniędzmi firma oferuje też spółkom technologicznym dotarcie do międzynarodowej sieci sprzedaży Comarchu czy przestrzeni biurowej i infrastruktury IT.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Co się wydarzyło w projekcie od momentu jego uruchomienia te kilka miesięcy temu?

Piotr Filipiak, dyrektor konsultingu Comarch: Od samego uruchomienia przez Comarch inicjatywy Greenhouse pracujemy nad zagłębieniem się w świat start-upów i aktywnym kreowaniem środowiska, w którym będą mogły rozwijać swoje rewolucyjne pomysły. W październiku ubiegłego roku pojawiliśmy się na konferencji Infoshare – największej konferencji Tech w regionie CEE – co było zdecydowanym sukcesem. Dzięki temu mieliśmy okazję zaprezentować się osobiście – zarówno jako jeden z wystawców na expo, jak i w ramach jednej z prelekcji, zatytułowanej „How to reach Fortune 500 companies?”. Oczywiście, co za tym idzie, poznaliśmy wielu innowatorów.

Uruchomiliśmy również stronę internetową greenhouse.comarch.com, gdzie znajdują się informacje o projekcie. Start-uperzy mogą tam również wysłać zgłoszenie lub po prostu skontaktować się z nami, żeby porozmawiać. Późną wiosną 2022 planujemy udział w kolejnej konferencji w Polsce, na której będziemy mogli spotkać się i porozmawiać na żywo z innowatorami.

Czy odnotowaliście duże zainteresowanie projektem ze strony start-upowców?

Jak najbardziej, od uruchomienia projektu otrzymaliśmy już kilkadziesiąt zgłoszeń z rozwiązaniami dedykowanymi różnym branżom w sektorach finansowym oraz retailowym. Wśród start-upów chętnych do współpracy znajdują się zarówno te w fazie pomysłu, jak i te bardziej rozwinięte. Liczymy, że nasze rozmowy i analizy wkrótce przyniosą pożądane efekty.

Może kilka z nich już przyjęliście na pokład? Jeśli tak, to co to są za firmy i w jakim zakresie ich wspieracie?

Na ten moment jesteśmy jeszcze w fazie analiz poszczególnych start-upów. To, co możemy powiedzieć, to że jesteśmy gotowi na udzielenie im wielowymiarowego wsparcia – oprócz finansowania, oferujemy bogate doświadczenie na rynku, wsparcie biznesowe, pakiet benefitów z profesjonalnymi usługami oraz dostęp do naszej globalnej bazy klientów.

Jako Comarch mamy wieloletnie doświadczenie w komercjalizacji pomysłów biznesowych. Wiemy, jakie kroki trzeba podjąć, aby przekształcić śmiały pomysł w sukces komercyjny.

Liczycie na odzew firm z krakowskiej sceny start-upowej? Może inne rynki bardziej Was interesują? Nie ukrywajmy, że to właśnie pod Wawelem znajdziemy mnóstwo nowo powstających start-upów.

Jesteśmy otwarci na start-upy z całej Polski, jak i poza nią, głównie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, aczkolwiek zgłoszenia otrzymujemy z całego świata. Nie mniej jednak, miło byłoby znaleźć start-up z Krakowa, to w końcu stamtąd pochodzi Comarch.

Obecnie lokalizacja nie ma większego znaczenia. Z sukcesem prowadzimy projekty na całym świecie w rozproszonych zespołach. Jako jeden z benefitów dla start-upów oferujemy miejsca pracy w naszych biurach, które znajdują się w ponad 20 miastach w Polsce.