Czesi budują kolejny akademik w Krakowie [ZDJĘCIA]

fot. mat. pras.

Czeski fundusz Zeitgeist Asset Management łączy siły z krakowskim deweloperem Activ Investment na rzecz budowy budynku z pokojami na wynajem przy ul. Racławickiej. Nie będzie to typowy akademik, przeznaczony wyłącznie dla studentów. W sumie powstanie tam 250 pokoi studenckich oraz 180 apartamentów serwisowanych.

W maju deweloper rozpoczął rozbiórkę starego typu biurowca i jego sąsiednich budynków przy ul. Racławickiej 58, nieopodal stacji kolejowej Kraków Łobzów. Budynek został zmodernizowany w 2015 roku, lecz nie pomogło mu to w konkurowaniu z nowoczesną powierzchnią biurową, której w mieście jest coraz więcej.

wyburzony już biurowiec/fot. mapa.targeo.pl
wyburzony już biurowiec/fot. mapa.targeo.pl

Zeitgeist Asset Management, czeski fundusz, odpowiedzialny m.in. za przebudowę gmachu Poczty Głównej na hotel, kupił 84 ary gruntu od spółki Proton Property, zburzył istniejące budynki i rozpoczął budowę akademika.

Lokalny deweloper Activ Investment jest odpowiedzialny za budowę, a Zeitgeist za finansowanie inwestycji. Czeski fundusz zobowiązał się też do kupna budynku po zakończeniu budowy. Obiekt ma być gotowy w trzecim kwartale 2024 roku.

Dla turystów i studentów

W nowym budynku powstanie niemal 11 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej – 180 apartamentów (6,2 tys. mkw.) i 250 pokoi studenckich (4,6 tys. mkw.). Pierwszą część będą stanowić apartamenty serwisowane głównie z pokojami trzy- lub czteroosobowymi. Pozostała część obiektu to pokoje dla studentów. W budynku będzie dostępny także garaż podziemny.

Apartamenty będą docelowo wynajmowane na krótki termin, choć, jak zapowiada deweloper, częściowo będą one również przeznaczone na zakwaterowanie dla studentów.

– Kraków cieszy się dużą popularnością zarówno wśród Polaków, jak i cudzoziemców, którzy chętnie przyjeżdżają tu w interesach, aby wypocząć czy też zdobyć wykształcenie. Miejsca noclegowe w dobrym standardzie są bardzo poszukiwane. Zdecydowaliśmy więc zbudować obiekt, który spełni potrzeby wielu typów osób jednocześnie. Mamy na to ciekawy pomysł oraz wydane pozwolenie na budowę, dlatego ruszamy z pracami pełną parą – komentuje Peter Noack, prezes Zeitgeist Asset Management.

Czeski fundusz w ubiegłym roku przejął już istniejący akademik w Płaszowie. – Mamy ciągle pełne obłożenie domu studenckiego przy ul. Koszykarskiej, co sprawia, że oczywistym sygnałem jest dla nas potrzeba tworzenia w Krakowie kolejnych możliwości zakwaterowania dla żaków – dodaje Zdena Noack, dyrektor zarządzająca Zeitraum Student Housing.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza