Do końca roku w Krakowie powstanie 50 000 metrów kw. biur

fot. krzysztof kałinowski/Lovekrakow.pl

W Krakowie do końca roku planowo ma zostać ukończone około 25% z realizowanych prawie 200 000 mkw. powierzchni biurowej. Największymi inwestycjami, pozostającymi w budowie są: Brain Park (40 000 mkw.), Ocean Office Park B (28 600 mkw.) oraz Kreo (24 100 mkw.).

– Jestem przekonana, że planowana nowa podaż, która ma być oddana w 2022 roku, atrakcyjność miasta oraz potencjał w postaci dobrze wyedukowanych absolwentów, przyciągną nowych inwestorów oraz zachęcą dotychczasowych najemców do pozostania w Krakowie – komentuje Aleksandra Markiewicz z firmy doradczej Knight Frank.

W pierwszym kwartale tego roku do użytku w Krakowie oddano dwa projekty biurowe: piąty budynek High5ive oraz biurowiec Aquarius o łącznej powierzchni ponad 21 000 mkw. Nowa podaż stanowiła niecałe 10% powierzchni oddanej w miastach regionalnych.

Mniej pustych biur? Nie do końca

– Od stycznia do marca 2022 roku wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej osiągnął blisko 31 100 mkw., co było wynikiem o 16% wyższym od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jest to drugi najwyższy wynik, stanowiący blisko 20% całkowitego wolumenu transakcji zawartych w miastach regionalnych – przedstawia Katarzyna Bojar z działu badań Knight Frank.

Na krakowskim rynku biurowym zauważalna jest zmiana w strukturze podpisanych umów najmu. O ile jeszcze do niedawna notowaliśmy znaczący udział renegocjacji, to na koniec marca nowe umowy stanowiły aż 90% całkowitego popytu. Renegocjacje w istniejących budynkach stanowiły zaledwie 10% wolumenu transakcji – czytamy w komunikacie Knight Frank.

Relatywnie niska nowa podaż i dość wysoki popyt przełożyły się na spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec I kw. wyniósł 15,6%. Dobry sygnał na przyszłość, aczkolwiek odnosząc się do poprzednich lat, współczynnik wciąż jest na bardzo wysokim poziomie.

Renegocjacje czynszów

Dynamiczne zmiany, które przyświecały gospodarce w ostatnich latach, nie wpłynęły na znaczne wahania czynszów wywoławczych, które na koniec marca 2022 roku zaczynały się od 10,00 EUR i dochodziły do 16,50 EUR za mkw.

– Biura w najbardziej prestiżowych lokalizacjach sięgały nawet 17,00 EUR/m kw. miesięcznie. W najbliższym czasie należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej – mówią eksperci Knight Frank.

Z drugiej strony, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. We wszystkich projektach można natomiast oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych, z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów.