Duży teren na sprzedaż w Nowej Hucie. Powstanie fabryka, magazyn, centrum badawcze?

fot. KNHP

Miejska spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości wystawiła na sprzedaż 4-hektarowy teren przy ul. Igołomskiej. W przetargu biorą udział trzy duże firmy, które w tym miejscu będą mogły od zera wybudować fabrykę, centrum badawczo-rozwojowe czy magazyn.

Chodzi o kompleks nieruchomości o powierzchni 4,3 ha w rejonie ulic Igołomskiej i Szymańskiego. Spółka KNHP ogłosiła ponowny przetarg z uwzględnieniem nowych warunków rynkowych. Cena wywoławcza to 11,3 mln zł – o 1,5 mln zł mniej względem pierwotnej wersji postępowania. Termin nowego przetargu wyznaczono na 5 września.

– Zainteresowanie tą ofertą wyraziło szereg firm, jednakże w poprzednim postępowaniu żadna z nich nie wpłaciła wadium. Niestety, termin postępowania zbiegł się z okresem znacznej niepewności rynkowej, którą zaobserwowaliśmy, związanej z konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą oraz wahaniami rynkowymi w krajowej gospodarce – mówi Marcin Rybski ze spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Terenami spółki zainteresowane były i są trzy firmy. Dlaczego tak niewiele? Sprawa tkwi w warunkach umowy sprzedaży nieruchomości, których kupujący-przedsiębiorca zobowiązuje się dotrzymać. Chodzi m.in. o rozpoczęcie budowy na zakupionym terenie w okresie do 4 lat od zawarcia umowy i jej zakończenie nie później niż w ciągu 10 lat. Ponadto kupujący zobowiązuje się zrealizować budynki o powierzchni nie mniejszej niż 6 tys. mkw.

– Ogólne zainteresowanie terenami inwestycyjnymi jest spore, jednak należy wziąć pod uwagę, że stawiane przez nas warunki skutecznie odstraszają podmioty bez konkretnych planów inwestycyjnych oraz te planujące zakup stricte w celu ulokowania kapitału czy też w celach typowo spekulacyjnych. Zdecydowanie większe jest zainteresowanie mniejszymi powierzchniowo nieruchomościami – nieprzekraczającymi 1 ha – wyjaśnia Marcin Rybski.

Fabryka czy magazyn?

Omawiany teren został przeznaczony w planie miejscowym pod zabudowę obiektami usługowymi lub przemysłu wysokich technologii i rzemiosła. – Zgodnie z tymi zapisami mogłaby w tym miejscu powstać fabryka wraz z centrum badawczo-rozwojowym i np. częścią magazynową – prowadzące działalność w obszarze wysokich technologii lub wykorzystujące rezultaty badań naukowych w swojej działalności – mówi przedstawiciel spółki KNHP.

W postępowaniu przetargowym biorą udział trzy firmy: Fideltronik, Farmona oraz 7R. Stąd możemy się spodziewać, że w tej lokalizacji powstanie kolejna fabryka elektroniki, kosmetyków lub obiekt magazynowo-przemysłowy na wynajem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta