Dziewięć pieców wodorowych powstanie w krakowskiej hucie

Za 52 mln zł ArcelorMittal Poland wybuduje w krakowskiej walcowni zimnej dziewięć pieców wodorowych.

Wyżarzanie jest kolejnym etapem obróbki blachy po walcowaniu na zimno. W tym procesie nadaje się blachom stalowym optymalne własności plastyczne, pozwalające na ich kształtowanie przez odbiorców – m.in. producentów sprzętu AGD i firm z branży motoryzacyjnej.

Dziewięć piecówDo niedawna w wyżarzalni krakowskiej walcowni zimnej pracowały piece kołpakowe. Docelowo zastąpi je dziewięć pieców wodorowych. – Dla walcowni zimnej wymiana pieców kołpakowych oznacza większą czystość blachy, a więc i lepszą jakość produktu. Ale przedsięwzięcie przyniesie także korzyści dla środowiska – komentuje Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich.

Jak dodaje, po pierwsze, do wyżarzania nie będzie już stosowany amoniak. Do tej pory proces prowadzony był w atmosferze wodorowo-azotowej, do której wodór uzyskiwano przez rozkład amoniaku. Dzięki piecom wodorowym możliwe będzie przejście w 100 proc. na wodór. Po drugie, czas wyżarzania skróci się o połowę, a to przełoży się na znacząco niższe zużycie mediów energetycznych.

Ograniczą emisję dwutlenku węgla

– Zastosowanie czystego wodoru, a także zmiany konstrukcyjne pieców i instalacji pomocniczych zagwarantują nam zmniejszenie zużycia mediów – energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Pozwoli nam to ograniczyć naszą emisję dwutlenku węgla: bezpośrednią i pośrednią o 50 proc. – wyjaśnia Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Przedsięwzięcie zamierzamy zakończyć w pierwszym kwartale 2024 roku – dodaje.

– Kontynuujemy inwestycje w krakowskim oddziale. Modernizujemy instalacje, dbając także o zmniejszanie wpływu naszej działalności na środowisko. Piece wodorowe będą kosztowały 52 mln zł, a na finiszu są projekty w koksowni i wytrawialni, których suma przekracza 135 mln zł. Tym samym wartość projektów, które obecnie realizujemy w Krakowie to prawie 200 mln zł - podsumowuje Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta