Galerie handlowe wznawiają działalność. Jak będzie kontrolowana liczba klientów?

fot. krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Wprowadzamy nowe zasady dopiero od 4 maja, abyśmy nie ruszyli tłumnie do galerii na majówkę, bo gromadząc się, zwiększamy ryzyko zakażenia – mówił premier Mateusz Morawiecki na wczorajszej konferencji prasowej.

Jakub Jarczewski z M1 Kraków zaznacza, że centra handlowe i galerie były i są otwarte cały czas. – Sklepy typu Auchan czy Obi działają bez przerwy. Teraz będziemy oczekiwać na przyjście klientów i otwarcie lokali przez najemców.

Rozporządzenia, które miałyby określać szczegóły wznowienia działalności przez branże handlową, jeszcze nie wydano, pojawi się ono zapewne w najbliższych dniach.

Według wytycznych opublikowanych na stronie rządu wiemy, że do działalności wrócą wszystkie sklepy za wyjątkiem siłowni, placów zabaw, parków trampolin, stref gier, kin, wysp handlowych. Strefy relaksu czy wypoczynku również nie będą dostępne, w tym na przykład ławki. Ponadto obowiązuje limit 15 mkw. powierzchni handlowej na jedną osobę z wyłączeniem korytarzy obiektu. Restauracje i strefy gastronomiczne (food courty) zostaną otwarte dopiero w kolejnych etapach odmrażania gospodarki.

W centrach handlowych po majówce będzie obowiązywać noszenie maseczek, a włodarze obiektu będą zobligowani do zapewnienia możliwości kupna takiej maseczki we wskazanym punkcie. Zaleca się również wyłączenie szatni, przebieralni czy parkowanie samochodami na co drugim miejscu postojowym, o ile jest to możliwe.

Jak będzie kontrolowana liczba klientów w galeriach?

Nowe wytyczne nie określają precyzyjnie, jak ma być kontrolowana liczba klientów w obiekcie. Podpowiedź podawana przez rząd zakłada wprowadzenie systemu jednych drzwi wejściowych i jednych drzwi wyjściowych, tak aby łatwiej było zliczać gości.

– Sklepy są zobligowane do tego, aby pilnować liczby klientów we własnym zakresie. Możliwe jednak, że wykorzystamy do tego nasz system do liczenia klientów, który mamy zainstalowany już od wielu lat. Druga opcja zakłada, aby w galerii zrobić jedne drzwi wejściowe, a drugie wyjściowe. Poza tym pojawił się pomysł zastosowania kamer termowizyjnych dla zwiększenia bezpieczeństwa, ale to z wielu względów dość kontrowersyjna idea – mówi Jarczewski z M1 Kraków.

Elwira Pyrkowska z centrum handlowego Nowe Czyżyny także informuje o wprowadzeniu automatyzacji w tym aspekcie przestrzegania obostrzeń. – Zamierzamy posiłkować się automatycznym systemem liczenia klientów i ściśle współpracować z najemcami, aby kontrolować narzucone limity.

Istnieje możliwość udostępnienia powierzchni handlowej w galeriach dla 10 proc. wyższej liczby osób, o ile te ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe.