Hotel Forum na mieszkania? „To będzie rzeźnia i kompletny chaos urbanistyczny”

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy, która pozwoli przekształcić biurowce i galerie handlowe na mieszkania. To kolejny pomysł rządu, który ma zaspokoić ogromny popyt panujący na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

– Wzrost popularności pracy zdalnej i zakupów internetowych w wyniku pandemii spowodował opustoszenie niektórych biur i placówek handlowych, w szczególności tych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., jak np. hipermarkety. Takich obiektów w Polsce powstało też przez ostatnie lata sporo i teraz są one niewykorzystywane. Właściciele liczą straty a jednocześnie brakuje mieszkań. Wychodzimy temu naprzeciw. Chcemy, aby łatwiej można było takie puste przestrzenie wykorzystywać na cele mieszkaniowe. Lepiej puste obiekty przekształcać, jeśli są takie techniczne możliwości niż je burzyć. Liczymy, że dzięki naszej regulacji szybko powstanie kilka tysięcy mieszkań – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jeśli chodzi o Kraków, to faktycznie notujemy obecnie na rynku biurowym najwyższy wskaźnik pustostanów w historii – 16 proc. Stolicy Małopolski z każdym rokiem przybywa biurowców, ale też coraz więcej z nich stoi pustych. Galerie handlowe mają się w Krakowie dobrze, prócz galerii Plaza, które wkrótce zostanie wyburzona, a w jej miejscu prawdopodobnie i tak powstaną mieszkania. Ta ustawa może deweloperowi pomóc przyspieszyć proces inwestycyjny.

Nie tylko galerie handlowe czy biurowce są przedmiotem projektu ustawy, ale w ogóle tereny i obiekty o funkcji usługowej. Grzegorz Stawowy, miejski radny i szef komisji planowania przestrzennego widzi wykorzystanie możliwości tych przepisów w dawnym hotelu Forum przy ul. Konopnickiej. – To już się na hotel nie nadaje, bo nie spełnia wymogów dzisiejszych tego typu obiektów. Ale czemu by tam nie zrobić tanich mieszkań na wynajem? – proponuje radny.

Elastyczne planowanie. „To będzie rzeźnia tępą maczetą w Krakowie”

Ministerstwo chce elastycznego podejścia do planowania i przeznaczania terenów. – Powinny powstawać wielofunkcyjne ośrodki z mieszanym, różnym przeznaczeniem. To wymóg naszych czasów. Obserwujemy ten trend w miastach europejskich. Powinniśmy też traktować budynki bardziej elastycznie i móc je wykorzystywać zgodnie z aktualnymi potrzebami. Zauważamy, że w wielu miastach niektóre centra biurowe straciły swoje funkcje. Czeka je transformacja – tłumaczył minister Waldemar Buda.

Grzegorz Stawowy mówi, że jeśli ta ustawa wejdzie w życie, może kompletnie zaburzyć ład przestrzenny w mieście. – W takim mieście jak Kraków to będzie rzeźnia tępą maczetą na żywej tkance miasta, co wprowadzi kompletny chaos urbanistyczny. Jestem przerażony zakresem możliwości zmian tej ustawy. W niektórych częściach miasta to może kompletnie przekreślić politykę planistyczną Krakowa – podkreśla.

Przypomnijmy, że pod Wawelem mieliśmy już do czynienia z adaptacją budynków biurowych na obiekty mieszkaniowe. Przykładem takiej inwestycji jest akademik LivinnX na Zabłociu.

– Przygotowywane przez MRiT rozwiązania mają być ograniczone w czasie, obowiązywać przez 2 lata od dnia wejścia w życie ustawy. Na pewno zachęci to niektórych inwestorów do działania. Przy czym ostateczna decyzja będzie zawsze uzależniona od możliwości technicznych przebudowy bez naruszania konstrukcji budynku oraz rachunku ekonomicznego – komentuje Michał Witkowski z firmy doradczej Colliers.