Ile zarabiają programiści w Krakowie?

fot. burst.shopify.com

Umiejętności programistyczne polskich deweloperów stoją na najwyższym światowym poziomie. W związku z tym płace nie pozostają obojętne, deweloperzy oczekują coraz więcej i każdego roku pensje wzrastają w zależności od stanowiska oraz stażu pracy. Rynek IT w Krakowie oferuje stawki, które wahają się od 8 000 zł brutto dla junior dewelopera (bez doświadczenia) do nawet 30 000 zł dla wybitnych specjalistów.

Według portalu HackerRank, polscy programiści są numerem jeden na świecie w operowaniu językiem Java i trzeci w rankingu uwzględniającym wszystkie języki programowania. Nasi rodacy to szczególni fachowcy na światowym rynku IT i od wielu lat utrzymują się w czołówce rankingów.

W Polsce mamy 295 tys. zawodowych deweloperów oprogramowania, z czego ponad 45 tys. to informatycy pracujący na co dzień w Krakowie. Takie zasoby ludzkie plasują miasto jako drugi największy ośrodek polskiej branży IT, zaraz po Warszawie. Z uwagi na tak szeroką gamę dostępnych w mieście wysoko wykwalifikowanych pracowników, firmy technologiczne przenoszą swoje siedziby bądź otwierają swoje biura w Krakowie – wynika z raportu firm Aspire i Motife „2021 Krakow IT Market Report”.

– Krakowski rynek IT wyróżnia kilka rzeczy. Po pierwsze, duża część inżynierów pracujących w Krakowie zyskuje międzynarodowe doświadczenie poprzez pracę w zagranicznych firmach, które zatrudniają ponad 80 proc. deweloperów właśnie tutaj. Szybki wzrost tego sektora jest spowodowany wsparciem uczelni oraz migracją specjalistów z innych polskich miast i Ukrainy do Krakowa. Należy także dodać, że krakowscy deweloperzy przede wszystkim specjalizują się w tworzeniu od podstaw oprogramowania i rozwijania go, wsparcie infrastruktury IT oraz aplikacji jest na drugim miejscu – przedstawiają autorzy raportu Aspire i Motife.

Nie bez znaczenia jest również liczba studentów informatyki kończących uczelnie każdego roku. Średnio co roku ok. 36 tys. studentów w Polsce kończy informatykę, z czego 2250 w Krakowie. Więcej absolwentów informatyki rocznie notuje tylko Warszawa – 2500. Zaraz za nimi plasuje się Wrocław i Katowice – 1500, Łódź – 1100, Poznań – 1000, Trójmiasto – 800.

Rynek IT w Krakowie – wynagrodzenia

Krakowski rynek IT nabiera rozmiarów każdego roku, nie tylko ze względu na przyrastającą liczbę absolwentów informatyki, ale także z uwagi na zwiększającą się pulę ofert pracy dla programistów i wysokie wynagrodzenia.

W okresie od października 2019 roku do września 2020 roku liczba ofert pracy w branży IT w Krakowie oscylowała nieustannie w granicach 1000-1500 propozycji. W Warszawie natomiast było to 2,5-3 tys. ofert pracy, następny w klasyfikacji był Wrocław – ok. 1000 ofert oraz Poznań, Katowice, Trójmiasto, Łódź – ok. 500 ofert i mniej.

Mediana miesięcznych wynagrodzeń brutto dla deweloperów w Krakowie (wg raportu Aspire i Motife):

  • 10 000 zł – junior deweloper (bez doświadczenia),
  • 14 500 zł – typowy inżynier oprogramowania z doświadczeniem 3-5 lat,
  • 17 500 zł – senior deweloper z doświadczeniem 5 lat i więcej,
  • 20 000-22 000 zł – lead deweloper.

Do listy należy dodać specjalistów zajmujących się niszowymi dziedzinami, są to m.in. quant deweloperzy czy data scientists – ich płace oscylują w granicach od 18 000 zł do 30 000 zł.

Żeby pracować w branży IT, nie trzeba być programistą. Osoby na innych stanowiskach również mogą zarabiać niemałe pieniądze. Wynagrodzenia specjalisty ds. user experience (UX), analityka biznesowego, menadżera projektu, czy scrum mastera wahają się od ok. 9 000 zł do 20 000 zł.

Wyżej przedstawione wynagrodzenia dotyczą osób zatrudnionych na umowie o pracę. Autorzy raportu wzięli też pod uwagę przede wszystkim płace oferowane deweloperom najpopularniejszych języków programowania oraz na najczęściej spotykanych stanowiskach i stażach pracy.

Powyższa lista wynagrodzeń to mediana, deweloperzy na poszczególnych stanowiskach mogą dostawać o połowę mniej, niż to podano, ale i ponad dwa razy więcej.