Inwestor nie dostał pozwolenia na przebudowę ostatniego piętra „Szkieletora”. Co z restauracją?

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Szkieletor, czyli obecnie część Unity Center, powoli wypełnia się najemcami i zwiększa ofertę gastronomiczną. Dwie z trzech kart zostały już odkryte.

Przy ul. Lubomirskiego wyrosło – tak, jak planowali żyjący pół wieku temu – centrum biurowe. Co prawda rynek ten obecnie jest w delikatnym dołku, ale mimo to wciąż nowi najemcy ogłaszają swoje zamiary.

Wizualizacja Felini
Wizualizacja Felini

Obok biur, w kompleksie powstają również hotele i restauracje. O dwóch z nich już wiemy. Jedna powstanie w ramach zamierzającego działać od czerwca tego roku Radisson RED Hotel & Radisson RED Apartments Kraków, w którym pomieści się około pół tysiąca osób. Obiekt o podwyższonym standardzie swoim gościom zaproponuje własną restaurację – Filini.

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym nasi goście mogą delektować się autentycznymi smakami Włoch, ciesząc się jednocześnie atmosferą nowoczesnej restauracji – mówi Krzysztof Paos, dyrektor hotelu i restauracji.

Małe problemy Salvii

Wcześniej poznaliśmy plany na otwarcie Salvii w Unity Square One. O tym lokalu poinformował sam zarządca Unity Center. „Goście będą cieszyć się kuchnią europejską z elementami kuchni polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni śródziemnomorskiej oraz dużym wyborem ryb i owoców morza”. Otwarcie restauracji „z eleganckimi wnętrzami i z modernistycznym twistem” zostało zaplanowane na wiosnę tego roku.

Za Salvią stoją krakowska spółka Deli Restaurant. Tworzą ją biznesman Damian Gorzawski oraz szef kuchni z ponad 20-letnim doświadczeniem Marcin Kłyś. Portal Foodservice24.pl podał w lutym tego roku, że Kłyś szefował m.in. w stołecznej restauracji Der Elefant.

Pojawił się jednak problem z… podłączaniem gazu. Inwestor zgłosił zamiar wykonania robót budowlanych, jednak urzędnicy zobowiązali wnioskodawcę o uzupełnienie brakujących dokumentów. Z uwagi na niewypełnienie tego obowiązku, urząd wniósł sprzeciw w tej sprawie.

Oprócz tego, urząd zauważył, iż instalacja gazowa na gaz płynny może znaleźć się jedynie w budynku niskim. – Natomiast budynek położony przy ul. Lubomirskiego 24 w Krakowie, w którym planuje się wykonanie instalacji gazowej, zaliczany jest do budynków średniowysokich – informuje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego urzędu miasta.

Ostatnia zagadka – Unity Eye

„Najlepszy widok na Kraków znajduje się na tarasie na samym szczycie Unity Tower, czyli na 26. piętrze. Wyjedziesz na wysokość 102 metrów w zaledwie 45 sekund! Z góry rozpościera się widok na okolicę, a przy dobrej widoczności – na Tatry! Wkrótce otwarcie” – taki komunikat widnieje na oficjalnej stronie Unity Center.

W lutym zwróciliśmy się do przedstawicieli firmy GD&K Consulting odpowiedzialnej za komercjalizację obiektu, z pytaniem o stan prac i to, kiedy dowiemy się czegoś o nowym najemcy. – Najemca wstrzymuje się z informacją prasową do czasu uzyskania wszelkich pozwoleń, decyzji „urzędowych” – usłyszeliśmy w odpowiedzi. Problem w tym, że żadna decyzja nie zapadła.

Rok temu spółka AB Restaurant złożyła wniosek o pozwolenie na przebudowę lokalu na dwóch najwyższych piętrach oraz zmianę sposobu użytkowania w związku z jego docelową funkcją gastronomiczną (restauracja) wraz ze zmianą sposobu użytkowania dachu płaskiego na taras widokowo-użytkowy, w budynku przy ul. Lubomirskiego 20, czyli w Unity Tower.

– Podanie inwestora nie czyniło zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa – informuje Dorota Zaucha-Rybka, dyrektor wydziału architektury i urbanistyki UMK. W czerwcu 2023 roku urzędnicy wezwali do uzupełnienia braków. Spółka nie uzupełniła dokumentacji, co skutkowało brakiem rozpatrzenia wniosku.