Jeszcze niewybudowane, a już wynajęte

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków wyraźnie odznaczył się w trzecim kwartale na regionalnych rynkach biurowych w Polsce. Druga faza Ocean Office Park to jedna z dwóch największych inwestycji ukończonych w tym okresie. Brain Park oraz MK29 to biurowce, które znalazły się na podium, jeśli chodzi o metraż wynajętej powierzchni biurowej.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych opublikowała dane dotyczące rynku biurowego na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce za trzeci kwartał 2021 roku. W podsumowaniu ujęto informacje na temat nowych biurowców oddanych do użytku, ilości pustostanów, wielkości transakcji wynajmu oraz całkowitych zasobów powierzchni biurowej.

Ocean Office Park największą ukończoną inwestycją

Na koniec trzeciego kwartału całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 5 955 000 m kw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce, zaraz po stolicy, pozostawały Kraków (1 604 500 m kw.), Wrocław (1 242 600 m kw.) oraz Trójmiasto (923 500 m kw.).

– W okresie od lipca do września do użytkowania oddano cztery inwestycje o łącznej powierzchni wynoszącej 19 300 m kw. – Największymi inwestycjami ukończonymi w tym okresie były: Kolońska Park (7 900 m kw., Dzida-Jazgar) w Katowicach oraz druga faza projektu Ocean Office Park A (5 200 m kw., Cavatina) w Krakowie – czytamy w komunikacie PINK.

Od początku 2021 roku na rynek dostarczono łącznie 15 budynków o powierzchni biurowej prawie 146 000 m kw.

Pustostanów więcej niż rok temu

Na koniec września współczynnik pustostanów oszacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 13,5%, co daje łącznie 805 700 m kw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz.

– To poziom wyższy zarówno od tego w poprzednim kwartale – o 0,1 p.p., jak i od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku o 1,6 p.p. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi (16,8%), zaś najniższy w Szczecinie – 5,8% – przedstawiania izba.

Brain Park i MK29 na podium

Popyt na powierzchnie biurowe w trzecim kwartale osiągnął 113 100 m kw. Łącznie od początku roku popyt na biura poza Warszawą wyniósł 379 500 m kw. Najwyższy udział w strukturze popytu w III kw. 2021 r. przypadł na nowe umowy – 66%, udział renegocjacji wyniósł 26%, a ekspansje obejmowały zaledwie 8% wszystkich transakcji.

Ponad połowa powierzchni biurowej wynajętej w miastach regionalnych znajdowała się w dwóch największych ośrodkach biurowych – w Krakowie i Wrocławiu.

– Największymi transakcjami zawartymi od lipca do września 2021 roku były: renegocjacja umowy przez poufnego najemcę z sektora bankowego w budynku Olivia Star w Gdańsku na 5 400 m kw. oraz dwie umowy przednajmu w Krakowie zawarte przez Pepsico w budynku Brain Park A na 5 300 m kw., a także przez poufnego najemcę z branży produkcyjnej w budynku MK29 na 5 100 m kw. – komunikuje PINK.