Korporacje rozpoczęły współpracę z uczelnią. Powstała specjalizacja z myślą o biznesie

fot. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie otworzył projekt edukacyjny, który pozwoli studentom przygotować się do wyzwań stawianych na rynku pracy. Specjalizacja „The future of global business services” jest efektem współpracy wydziału GAP Uniwersytetu Ekonomicznego i dwunastu firm należących do Stowarzyszenia ASPIRE. To pierwszy akademicki projekt tego typu w Polsce.

Nowa specjalizacja została uruchomiona w marcu, jednak pomysł na połączenie świata biznesu z akademickim dyskursem, narodził się już w ubiegłym roku. W trakcie ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiano m.in. o niedopasowaniu sposobu kształcenia studentów w Polsce do wymagań, które stawia współczesny rynek pracy. Właśnie wtedy Tomasz Brzostowski, dyrektor zarządzający globalną siecią centrów usług dla biznesu w firmie Hitachi Vantara i prof. Jerzy Hausner z UEK, postanowili stworzyć nową ścieżkę dla studentów.

– Zapoczątkowana w czasie kongresu dyskusja, pozwoliła nam na wysnucie wniosków, które pomogły stworzyć model zajęć oparty na idei studiów dualnych, które byłyby nastawione na rozwój praktycznych kompetencji w warunkach rzeczywistych – mówi Brzostowski. – Proszę zwrócić uwagę, że do tej pory bywało tak, że studenci trzeciego roku nie przychodzili na zajęcia. Pojawiali się tylko na egzaminach, ponieważ wykłady dawały im tylko suchą wiedzę. System edukacji w kraju jest nastawiony na wzmacnianie indywidualnych wyników, takich jak stypendia, wyróżnienia, a nie bierze pod uwagę pozyskiwania praktycznych umiejętności w grupie.

Jak twierdzi Brzostowski, między oczekiwaniami potencjalnych pracodawców a przygotowaniem studentów można zaobserwować lukę kompetencyjną w obszarze umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, elastyczność, zarządzanie projektami, nastawienie na potrzeby klienta czy umiejętność funkcjonowania w środowisku wirtualnym często wielokulturowym. Specjalizacja „The future of global business services” ma pozwolić na zyskanie tych umiejętności w środowisku biznesowym.

Studenci w czasie półtorarocznej specjalizacji prowadzonej w języku angielskim będą współpracowali z dwunastoma firmami należącymi do Stowarzyszenia ASPIRE: Hitachi Vantara, UPM, Ecolab, Abbvie, Brown Brothers Harriman, State Street Bank, Aon, Alexander Mann Solutions, IBM, IG, Amer Sports, Electrolux. W każdym semestrze studenci, podzieleni na kilkuosobowe grupy, realizują projekty praktyczne – pod opieką przedstawicieli poszczególnych firm pracują nad konkretnym zagadnieniem, które pozwala poznać specyfikę funkcjonowania danej firmy.

– Najważniejsze jest to, że celem tej specjalizacji nie jest przygotowanie kadry pod daną firmę, co często dzieje się na polskich uczelniach – podkreśla Brzostowski. – Na innych wydziałach współpracuje się z jednym, konkretnym przedsiębiorstwem, które tworzy sobie kuźnie talentów czy kanał rekrutacyjny. U nas student podczas trzech semestrów otrzymuje możliwość porównania dwunastu firm, a następnie ma prawo zdecydować, która z nich najbardziej mu odpowiada albo stwierdzić, że mu nie odpowiada. W Krakowie branża biznesowa zatrudnia obecnie 70 tys. ludzi w ponad stu nowoczesnych centrach. Studenci powinni mieć zatem prawo wyboru.

Obecnie plan zajęć w ramach specjalizacji „The future of global business services” skupia się na poziomie studiów magisterskich. W nadchodzącym roku Akademickim UEK uruchomi trzysemestralną specjalizację na studiach licencjackich. Natomiast w przyszłości Brzostowski i prof. Hausner planują zaproszenie kolejnych firm z branży, rozpoczęcie współpracy międzywydziałowej oraz międzyuczelnianej.