Kraków daje prace 50 tys. osób w branży IT

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski rynek IT to 500 firm technologicznych zatrudniających 50 tys. inżynierów oprogramowania, informatyków oraz programistów. Miasto cały czas przyciąga globalne marki informatyczne, które budują tutaj swoje centra biznesowe i rozwojowe – które z nich są jednak pod Wawelem najdłużej i zatrudniają najwięcej pracowników?

Takie i inne wnioski możemy wyciągnąć dzięki najnowszemu raportowi na temat krakowskiego rynku IT opracowanemu przez firmy Motife i Aspire. – To najbardziej wyczerpujący raport o rynku IT w Krakowie, pierwszy tak rozległy dokument prezentujący wszystkie kluczowe dane na temat tego rynku w jednym miejscu – komunikują autorzy „2021 Krakow IT Market Report”.

– Raport pokazuje dokładnie, co decyduje o wysokiej pozycji Krakowa w branży IT na świecie. Tym, co wyróżnia Kraków, jest fakt, że tutejszy rynek napędzają firmy międzynarodowe, zatrudniające ponad 100 tys. osób w usługach biznesowych i centrach technologicznych w całym mieście – mówi Andrew Hallam, sekretarz generalny Aspire.

Michał Piątkowski, założyciel i prezes Motife dodaje, że krakowski rynek IT odnotowuje co roku wzrost o ponad 10 proc.

Comarch, Capgemini, Cisco i ABB w czołówce

Jak pokazuje raport, krakowska scena IT jest niejednorodna. W mieście funkcjonują już przynajmniej od ponad dekady duże, międzynarodowe korporacje takie jak ABB, Cisco czy Motorola, zatrudniające tysiące pracowników, ale nie brakuje też średnich firm typu Relativity czy OANDA i mniejszych zatrudniających poniżej 100 osób.

Do tych mniejszych działalności, należy również zaliczyć start-upy, zarówno zagraniczne, jak i polskie funkcjonujące w mieście. Niektóre z nich odniosły już międzynarodowe sukcesy jak chociażby Brainly ze swoją platformą edukacyjną, Callpage czy BASE (obecnie Zendesk Sell).

Firmy Aspire i Motife szacują, że duże firmy IT zatrudniają na pełny etat w Krakowie 20 tys. inżynierów oprogramowania w ponad 300 centrach rozwoju, natomiast 45 tys. inżynierów i innych specjalistów IT pracuje w ogóle na terenie miasta. Autorzy raportu podkreślają również, że 2,2 tys. studentów informatyki w Krakowie kończy uczelnie każdego roku.

Co najmniej 80 proc. największych korporacji z sektora IT w Krakowie skupia się na tworzeniu oprogramowania i dostarczaniu usług. Najdłużej działającą w Krakowie, bo od 1993 roku, dużą korporacją jest firma Comarch, która zatrudnia tutaj prawie 3,5 tys. pracowników, z czego 2,5 tys. stanowią specjaliści IT.

Na drugim miejscu pod względem zatrudnienia jest firma Capgemini, zatrudniająca 2,8 tys. pracowników, z czego niemal 25 proc. informatyków. Wysokie pozycje zajmują również Cisco – 2 tys. osób zatrudnionych (50 proc. w IT), ABB – 2 tys. pracowników, Aptiv – 1,9 tys. osób zatrudnionych. Powyżej tysiąca osób zatrudniają także Motorola Solutions (1,6 tys.), Sabre Corporation (1,4 tys.), HCL Technologies (1,4 tys.) czy EPAM Systems (1,1 tys.).

Największe korporacje spoza branży IT

Oczywiście nie wszystkie największe korporacje w Krakowie działają w branży IT, część z nich funkcjonuje w sektorze finansowym. Według raportu Aspire i Motife, 90 tys. osób pracuje w krakowskich centrach korporacyjnych, z czego i tak 40 proc. stanowią specjaliści IT.

Firm Shell, działająca akurat w branży naftowej, zatrudnia w swoim centrum biznesowym na Czerwonych Makach 4,1 tys. osób. Drugą największą korporacją spoza branży IT jest UBS – 3,6 tys. zatrudnionych osób, następnie State Street (3,2 tys.), HSBC (2,6 tys.), Brown Brothers Harriman (1,1 tys.) czy Philip Morris International (1,8 tys.) w branży tytoniu.

Co ciekawe, tylko jedna z wyżej wymienionych firm wywodzi się z Polski i jest nią Comarch. Większość dużych krakowskich korporacji zapoczątkowało swoją działalność w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii.