Kraków: Rośnie zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Są prognozy i trendy na 2024 rok

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski
W Krakowie, w ubiegłym roku, było ponad 97 tys. osób zatrudnionych w centrach usług biznesowych. Z kolei prognoza liczby miejsc pracy w tym sektorze w I kwartale 2024 r. wynosi ponad 100 tys.

Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce jest barometrem zmian w polskiej gospodarce, odzwierciedlając zarówno krajowe, jak i globalne trendy.

Polska jest jednym z czołowych graczy na arenie międzynarodowej w branży Knowledge-Intensive Business Services (KIBS). Sektor ten charakteryzuje się intensywnym wykorzystaniem technologii informatycznych. Programowanie, technologie chmurowe, big data, zaawansowana analityka, automatyzacja procesów poprzez IPA i RPA stały się codziennością, która kształtuje polską przestrzeń biznesową. Nasz kraj, według oceny wiele ekspertów, wyznacza nowe kierunki w tej dziedzinie.

Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku, sektor ten odnotował znaczący wzrost zatrudnienia, przekraczając 435 300 osób.

– Jest to dowód na odporność i zdolność sektora do adaptacji w obliczu globalnych wyzwań i niepewności. Polska jako kluczowy gracz na rynku KIBS, nie tylko dotrzymuje kroku, ale często wyprzedza gospodarkę globalną, będąc jej wiernym odzwierciedleniem – zaznacza Renata Dębowska, dyrektor Centrum Business Services w Capgemini Polska.

W 2024 roku, przewiduje się, że zatrudnienie w tym sektorze wzrośnie do 465 000 osób. Mimo globalnego spowolnienia, rokowania dotyczące dalszego wzrostu są pozytywne, a w dłuższej perspektywie, bezprecedensowy rozwój technologii i sztucznej inteligencji może jeszcze bardziej przyspieszyć tę dynamikę.

Szczegółowe dane dla Krakowa

W 2023 roku było 97 950  osób zatrudnionych w centrach usług biznesowych. Z kolei
prognoza liczby miejsc pracy w tym sektorze w I kwartale 2024 r. wynosi 105 600.

2024 roku: Cztery trendy będą kształtować branżę KIBS

Spośród licznych czynników, które będą miały wpływ na sektor w 2024 wyłaniają się cztery trendy, które będą kształtować branżę KIBS. Czy obowiązują one również dla rynku krakowskiego?

Cyfryzacja i automatyzacja to realne procesy, które nadają rytm sektorowi usług biznesowych. Pandemia COVID-19, jak wiemy, przyspieszyła cyfryzację, co zaowocowało zwiększonym wykorzystaniem Cloud Computing, Sztucznej Inteligencji i Robotyzacji Procesów Biznesowych. Polski sektor KIBS intensywnie inwestuje w te technologie, zwłaszcza w zaawansowaną analitykę, aby lepiej rozumieć i przetwarzać dane.

Wdrożenie elastycznych form zatrudnienia stało się powszechnym standardem. Wraz z rozpowszechnieniem elastyczności pracy rosną obawy dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego. Firmy coraz bardziej inwestują w zaawansowane rozwiązania, w tym w kryptografię kwantową, by sprostać tym wyzwaniom.

Aspekty środowiskowe, społeczne i zarządzanie (ESG) zyskują na znaczeniu. Sektor usług biznesowych coraz śmielej inwestuje w zrównoważone rozwiązania, kształtując tym samym nie tylko przestrzeń biurową, ale i całą gospodarkę.

Rozwój umiejętności przyszłości, zwłaszcza związanych z automatyzacją, AI i analityką danych, staje się niezbędny. Systemy edukacji publicznej muszą nadążać za tymi zmianami, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Istotne znaczenie będzie miał reskilling oraz upskilling, związane ze zdobywaniem nowych umiejętności i podnoszeniem kwalifikacji pracowników.