Kraków. W przyszłym roku powstanie 140 tys. mkw. biur

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W stolicy Małopolski buduje się obecnie ponad 150 tys. mkw. powierzchni biurowej. Około 90 proc. z tego ma być gotowe w 2023 roku – to jak gdyby trzy nowe kompleksy Unity Centre.

– Na koniec września w budowie pozostawało ponad 152 tys. mkw. powierzchni biurowej, która planowo zasili rynek w bieżącym i kolejnym roku. Jeżeli deweloperzy dotrzymają terminów, to aż 92 proc. realizowanej powierzchni będzie dostarczone na rynek w 2023 roku, a pozostałe 11 tys. mkw.  zostanie oddane do użytku jeszcze w 2022 roku – komentuje Monika Sułdecka-Karaś z firmy doradczej Knight Frank.

W sezonie letnim tego roku (lipiec-wrzesień) nie oddano do użytku żadnego nowego biurowca w Krakowie. Jednakże ostatnio, w listopadzie, zakończono budowę Brain Park przy al. Pokoju. Największymi inwestycjami biurowymi pozostającymi w budowie są Ocean Office Park B (26,5 tys. mkw.) oraz Kreo (24 tys. mkw.).

Najemcy najaktywniejsi w Krakowie

W trzecim kwartale aktywność najemców biurowych pod Wawelem była największa spośród miast regionalnych. Najemcy podpisali w tym okresie umowy na łączną powierzchnię 25 tys. mkw., co stanowiło ponad 23 proc. całkowitego wolumenu transakcji zawartych w największych miastach, poza stolicą.

– Optymistycznie wygląda również popyt zanotowany w trzech pierwszych kwartałach, który w Krakowie wyniósł niemal 134 tys. mkw. powierzchni biurowej, co było wynikiem wyższym o 26 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim – mówi Katarzyna Bojar z Knight Frank. Największy udział w strukturze najmu, ponad 73 proc., stanowiły nowe umowy, a blisko 27 proc. przypadło renegocjacjom.

Współczynnik pustostanów na poziomie 15,4 proc. był wynikiem braku nowej podaży w trzecim kwartale roku, przy stosunkowo wysokiej aktywności najemców. W porównaniu do kwartału poprzedniego współczynnik obniżył się o 0,8 pp., natomiast w zestawieniu z analogicznym okresem w 2021 roku wzrósł o 0,2 pp.

Czynsze wywoławcze w Krakowie na koniec września wahały się od 10 do 16 euro/mkw. – W najbliższym czasie w starszych budynkach należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjację stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej. Z kolei w nowych inwestycjach, rosnące koszty budowy, a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów – tlumaczą eksperci Knight Frank.