Krakowianie pracują w Starym Mieście, odpoczywają w Mistrzejowicach. Najwięcej osób przyjeżdża z Wieliczki

fot. pixabay.com

Play postanowił sprawdzić, w jaki sposób żyją największe polskie aglomeracje. Wśród nich znalazła się również aglomeracja krakowska.

Operator na podstawie zagregowanych i zanonimizowanych danych pochodzących z kart SIM sprawdził, jak wyglądają codzienne przepływy ludności, dojazdy i przyzwyczajenia. Dodatkowo zostały przeanalizowane też dane z sieci stacjonarnej w kraju.

– Opracowanie i analizy mogą posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji na temat rosnącego znaczenia aglomeracji w krajobrazie Polski oraz tego, jak zmienia się nasz styl życia. To również przyczynek do rozważań, jak miasta mogą przygotować się do nadchodzących zmian. Ich nieuchronność jest bowiem pewna – mowa tu o demografii, ekonomii i postępie technologicznym – komentuje Michał Ziółkowski członek zarządu P4.

Gdzie i kto pracuje?

Z raportu wynika, że w ciągu dnia pracy najbardziej wypełnia się Stare Miasto, Grzegórzki, ale również Podgórze czy Dębniki. Jeśli chodzi o miejsca poza granicami Krakowa, to najwięcej krakowian pracuje w Wieliczce, a także w Zabierzowie, Niepołomicach i Skawinie. To nie dziwi z uwagi na wysoko rozwinięty rynek przemysłowy w tych miejscach.

W drugą stronę – do Krakowa przyjeżdża najwięcej mieszkańców Wieliczki (najwięcej z nich pracuje na terenie Dębnik oraz dzielnicy Bieżanów-Prokocim), Zielonek (Prądnik Biały, Stare Miasto) i Zabierzowa (Stare Miasto, Bronowice).

Najwięcej osób przyjeżdża z terenu gminy Wieliczka
Najwięcej osób przyjeżdża z terenu gminy Wieliczka

– Jeśli to możliwe, szukamy pracy w gminach (dzielnicach, miastach, osiedlach) po sąsiedzku, a jeśli miasto jest podzielone rzeką, to staramy się pozostać na „swoim” brzegu – uważają twórcy raportu.

Specjalne miejsce Nowej Huty

– W nocy wyludniają się takie dzielnice jak Stare Miasto, gdzie turyści wyparli zwykłych mieszkańców, a także zachodnia część Podgórza, gdzie zbudowano nowoczesne centra biurowe. Neutralna, jeśli chodzi o codzienne migracje, pozostaje Nowa Huta, tak jakby spełniło się marzenie PRL-owskich planistów. To jakby miasto w mieście – wielu jej mieszkańców zostaje i pracuje po sąsiedzku – czytamy w raporcie.

Natomiast sąsiadujące z Nową Hutą Mistrzejowice i Wzgórza Krzesławickie, obok Swoszowic, Podgórza Duchackiego i Bieżanowa-Prokocimia zostały określone mianem najpopularniejszych stref odpoczynku.

Czas na pracę i rozrywkę

Z analizy zachowania abonentów Play wynika również to, jak spędzają czas w sieci. W ciągu standardowych godzin roboczych najczęściej używane są narzędzie typu Microsoft Teams, wśród komunikatorów używanych w tym samym okresie dominuje WhatsApp.

Spotify słuchamy najczęściej w drodze do pracy lub szkoły oraz podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Między 19:30 a 22:30 najczęściej używany jest Netflix.

Ruch na czołowych portalach informacyjnych rozkłada się bardziej równomiernie. Rośnie po wschodzie słońca pomiędzy 7 a 8 a potem osiąga szczyt prawdopodobnie w okolicach porannej kawy (godzina 9). Kolejne rekordowe godziny to 11 –12:30. Ze świata wiadomości wyłączamy się najchętniej po godzinie 22 – informują twórcy raportu.