Krakowscy architekci prezentują… luksusowy schron przeciwatomowy

Wizualizacja fot. BXB Studio

BXB Studio zaprezentowało system Scorpio House. –  Unikalność naszego rozwiązania polega na tym, że zmieniliśmy definicję schronu, jako inwestycji realizowanej jedynie na czas zagrożenia – twierdzą.

– Scorpio House to modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można skonfigurować w BXB studio niczym nowy model zakupionego w salonie samochodu. Bazując na opracowanych elementach powtarzalnych, możemy stworzyć dowolny metraż i dowolną funkcję, np. winiarnię, kino domowe, pomieszczenie muzyczne, luksusowe spa czy miejsce spotkań. Jednocześnie to przestrzeń o odporności NBC (nuklearnej, biologicznej i chemicznej), która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pandemii, kataklizmów i wojny – przedstawiają swój koncept.

10 lat prac

Studio przypomina, że prace nad schronem o powierzchni około 400 mkw. zostały rozpoczęte w 2014 roku przy okazji budowy rezydencji. Architekci twierdzą, że przez lata spotykali się z niechęcią do inwestowania w tego typu infrastrukturę. Dlatego postawili na przedefiniowanie pojęcia schronu, jako produkty luksusowego i wielofunkcyjnego.

– Nasz projekt dotyka istotnej problematyki społecznej. Dzięki naszemu systemowi zmieniamy emocjonalny charakter tego typu architektury o negatywnym zabarwieniu. Można powiedzieć, że odczarowujemy mroczne bunkry wojenne, nadając schronom wymiaru ludzkiego, powszechnego i dostępnego. Scorpio House kompletnie odwraca wyobrażenie o schronach, a nawet buduje modę na ich posiadanie – mówi Bogusław Barnaś.

Architekt uważa, że projekt ma się przyczynić do oddolnych działań inwestycyjnych, które poprawią bezpieczeństwo społeczeństwa w naszym kraju na wypadek nie tylko wojen, ale również ekstremalnych zjawisk pogodowych czy pandemii.

Sytuacja prawna

Studio przypomina, że trwają prace legislacyjne mające na celu poprawę sytuacji związanej ze schronami w naszym kraju. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego. Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.