Lex deweloper. Połowa sukcesu inwestora na Ugorku

Wizualizacja z projektu uchwały fot. Dasta Investment

Urzędnicy pozytywnie zaopiniowali wniosek firmy Dasta Investment o budowę bloku na rogu ulicy Seniorów Lotnictwa i Ułanów. W planie miejscowym teren ten był przeznaczony w przeważającej mierze pod zabudowę usługową. Ostateczna decyzja w tej sprawie przysługuje radnym.

Pod koniec stycznia tego roku inwestor złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. W sześciokondygnacyjnym bloku o długości ponad 80-metrów ma zmieścić się od 58 do 68 mieszkań o powierzchni użytkowej od 32 do 100 mkw. Inwestor zakłada również zbudowanie garażu podziemnego z – biorąc pod uwagę maksymalną liczbę mieszkań – 86 miejscami parkingowym.

Deweloper spełnił wszystkie formalności, które nakłada na inwestora specustawa mieszkaniowa. Chodzi tu o odległość bloku od przystanku komunikacji miejskiej, do szkoły podstawowej oraz terenów wypoczynku i rekreacji. Odpowiednia jest również liczba stanowisk na auta przyszłych mieszkańców.

W planie miejscowym teren był przeznczony pod zabudowę usługową – budynki użyteczności publicznej z zakresu administracji publicznej, kultury, oświaty, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, sportu i rekreacji, internaty.

Z zastrzeżeniami

Inwestor otrzymał 21 pozytywnych opinii nie tylko miejskich, ale również sanitarnych i wojskowych jednostek (niedaleko jest 6. Batalion Dowodzenia). Jednak z zastrzeżeniami wypowiedział się wydział kształtowania środowiska.

– Teren w obecnym swoim przeznaczeniu stanowi obszar zielony w związku z czym planowana zabudowa w proponowanym kształcie negatywnie wpłynie na istniejący krajobraz terenu oraz warunki aerosanitarne w sąsiedztwie parku oraz Muzeum Lotników Polskich – uważają urzędnicy.

– Ponadto nie bez znaczenia zostaje fakt, iż tereny takie stanowią siedlisko wielu gatunków zwierząt, w tym chronionych. Tereny zielone mają również istotne znaczenie z punktu widzenia ochrony wód i powietrza. Lokalizacja zabudowy na obszarze do tej pory niezabudowanym, porośniętym zielenią wysoką i niską stanowiącym istotny element łączności ekologicznej prowadzi także do likwidacji siedlisk zwierząt – stwierdzili. Chodzi również o gatunki chronione, ale by się w tym upewnić, musiałaby zostać sporządzona ekspertyza przyrodnicza terenu.

W opinii zauważono również, że „zgodnie z przedłożonymi przez operatorów informacjami, trzy z anten sektorowych skierowane są w stronę przedmiotowej inwestycji (…). W związku z powyższym instalacje mogą mieć negatywny wpływ na osoby przebywające w projektowanym budynku”.

Zastrzeżenia wniosła również Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, są one związane z podwyższeniem zabudowy (z 18 do 20 metrów) czy wskaźnikiem intensywności zabudowy (z 1,2 do 1,5).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony